کاربرد مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) در درمان انواع دردهای عضلانی

کاربرد مگنت تراپی

مغناطیس درمانی که با نام درمان با میدان مغناطیسی و یا بیوانرژی درمانی نیز شناخته می‌شود، نوعی درمان جایگزین است که در آن مگنت‌هایی با اندازه‌ها و شدت‌های مختلف جهت تسکین درد و درمان بیماری بر روی بدن بیمار قرار می‌گیرند. مگنت‌های فلزی نازک به صورت تکی و یا گروهی به بدن اتصال داده می‌شوند. این مگنت‌ها را می‌توان به عنوان دستبند یا گردنبند استفاده کرد، توسط دکمه‌هایی در محل مورد نظر قرار داد و یا در نوارها و یا کمربندهایی به دور مچ، آرنج، زانو، قوزک پا، انگشت، کمر و یا پایین تنه  قرار داد. همچنین این مگنت‌ها به صورت کفی‌های مغناطیسی، پتو و پدهای خواب در دسترس است. این مگنت‌ها ممکن است بسته به شرایط بیمار و پزشک معالج از فقط چند دقیقه تا چند هفته مورد استفاده قرار گیرند.

در مغناطیس درمانی از انرژی طبیعی مغناطیس که برای بدن انسان و سلامت کلی بدن ضروری است استفاده می‌شود. بدن ما صرفا فیزیکی نیست، بلکه دارای یک انرژی ملایم است که معمولا به نام بیو‌مغناطیس شناخته می‌شود. با درک این نکته دانستن اینکه بدن ما می‌تواند از این میدان انرژی طبیعی بهره‌مند شود تعجب برانگیز نخواهد بود. مگنت تراپیی روشی ایمن، موثر و بدون عوارض جانبی است. هیچ نگرانی برای در معرض مگنت قرار گرفتن بیش از حد بدن و یا استفاده بیش از حد از مگنت وجود ندارد. بدن به اندازه کافی برای برآورده کردن نیازهای خود هوشمند است. مگنت تراپی در اکثر موارد بی خطر است.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مگنت تراپی و کاربردهای آن در کلینیک تخصصی طب فیزیکی با شماره 02166533245 تماس حاصل فرمایید.

مغناطیس درمانی چیست؟


مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) نوعی انرژی درمانی است که در آن از مگنت یا میدان مغناطیسی جهت بهبودی و سلامت بیمار استفاده می‌شود. در اینجا راجع به یک آهنربای قدیمی صحبت نمی‌شود. آهنربا یا بیومغناطیسی که در اینجا استفاده می‌شود صرفا جهت اهداف درمانی بدنی و ذهنی ساخته می‌شود. افزایش میدان انرژی طبیعی بدن منجر به تسریع در سوخت و ساز بدن و افزایش گردش خون شده و بنابراین مقدار اکسیژن رسانی به سلول را افزایش می‌دهد. این روش درمانی طبیعی برای از بین بردن استرس، سردرد، درد، تسریع روند بهبودی و کند کردن فرآیند بیماری‌هایی نظیر سرطان و عفونت استفاده می‌شود.

مغناطیس چگونه به روند درمان کمک می‌کند؟


مغناطیس چگونه به روند درمان کمک می کندزخم‌ها و نواحی دردناک بدن ناشی از کمبود اکسیژن، کمبود PH و گردش خون ضعیف است. تصور بر این است که مغناطیس درمانی به نرمال سازی جریان یون کلسیم در بدن کمک می‌کند که فرایند جذب یون‌های کلسیم را جهت بهبود شکستگی استخوان یا حذف توده‌های کلسیم در مفاصل دارای آرتروزهای دردناک کنترل می‌کند.  نسبت اسید/قلیایی [pH] مایعات بدن را می‌توان توسط میدان‌های مغناطیسی تغییر داد. میدان‌ها‌ی مغناطیسی با فرکانس‌های پایین‌ با تغییر فعالیت‌های آنزیمی و فرایندهای بیوشیمیایی باعث‌ تسکین درد، کاهش التهاب و کبودی می‌شود و میدان‌های مغناطیسی با فرکانس‌های بالاتر با نرم کردن عروق خونی امکان افزایش جریان خون را برای تقویت توانایی‌های طبیعی بدن جهت بهبود بیماری فراهم می‌آورد. یک میدان مغناطیسی منفی برای نرمال سازی عملکرد مختل شده سوخت و ساز بدن که باعث ایجاد شرایطی مانند التهاب و زوال سلول می‌شود، استفاده می‌شود. ثابت شده که میدان‌های مغناطیسی که به طور مستقیم در بالای سر فرد قرار داده می‌شوند اثر آرام بخشی دارند.

کاربرد مگنت تراپی چیست؟


بیومغناطیس برای از بین بردن درد در شرایطی مانند آرتروز، آماس کیسه‌های مفصلی، روماتیسم، ورم زانو، گردن درد و درد در شانه، درد در پشت و دیگر مشکلات مربوط به کمر و پشت بدن، سردردها شامل میگرن، کشیدگی و رگ به رگ شدن عضله، سندرم تونل کارپال فیبرومیالژیا و امثال آن به کار می‌رود. مگنت تراپی بعد از عمل جراحی برای تسریع در بهبود زخم‌های جراحی استفاده می‌شود. این درمان جایگزین باعث تولید اندورفین طبیعی بدن می‌شود و باعث تسکین درد می‌شود.

تسکین طبیعی درد

تسکین طبیعی درد

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که مغناطیس با تحریک کانال‌های یون که باعث کاهش یا مسدود شدن سیگنال‌های عصبی درد می‌شوند، موجب تسکین درد می‌شود. دلیل این فرآیند ارتباط بین مغناطیس و یون است.  یون‌ها مواد الکتروشیمیایی با بار الکتریکی منفی یا مثبت هستند. حرکت یون‌ها درون دالان‌های سلولی (کانال‌های یون) باعث کنترل سیگنال‌های عصبی درد بدن، انقباض ماهیچه‌ها و فرآیندهای بی‌شمار دیگری می‌شود. می‌توان کانال‌های یون را به صورت شیمیایی، استفاده از دارو، به صورت دستی، با تحریک الکتریکی و طبیعتا با استفاده از مغناطیس کنترل کرد. مغناطیس مزایای قابل توجهی دارد. این روش مطمئن، غیر تهاجمی، پایدارو بدون عوارض جانبی بوده و می‌تواند به صورت مکرر مورد استفاده قرار بگیرند. اگر مگنت‌های قوی و با کیفیت به درستی مورد استفاده قرار بگیرند، در بیش از 90% موارد در تسکین طبیعی درد موثر خواهند بود.

مگنت تراپی باعث کاهش تورم می‌شود

مغناطیس درمانی باعث کاهش تورم می‌شود

مغناطیس ممکن است به زودی جایگزین بسته یخ‌های فشرده به عنوان یه روش بهینه درمان برای رگ به رگ شدن‌های معمولی، ضرب دیدگی و کوفتگی خواهد شد. محققان دریافته‌اند که با قرار دادن مگنت‌های قوی نزدیک به رگ‌های خونی موش، می‌توان باعث انعطاف رگ‌های خونی و افزایش جریان خون شد. تیم تحقیقاتی سپس التهاب بافت را در چنگال موش‌ها شبیه سازی کردند و دریافتند که اعمال فوری میدان مغناطیسی به محل آسیب دیدگی، منجر به کاهش قابل توجه تورم می‌شود. وقتی تورم کاهش می‌یابد، جراحت سریع‌تر بهبود می‌یابد و بیمار درد کمتری را تجربه می‌کند. قابلیت کاهش تورم، دستاوردی است که می‌تواند در مسائل معمولی سلامت فردی که مربوط به مشکلات مفصلی مانند آرتروز و فیبرمیالژی است قابل استفاده است.

بهبود بیماری بعد از آسیب دیدگی یا بعد از جراحی

بهبود بیماری بعد از آسیب دیدگی یا بعد از جراحی

بعد از آسیب دیدگی یا انجام عمل جراحی، معمولی‌ترین توصیه استفاده از یخ و گرما است. یخ و گرما باعث تسکین درد شده و با کنترل جریان خون باعث بهبود ناحیه آسیب دیده می‌شوند. این روش‌های سنتی در عین موثر بودن نیازمند زمان زیادی برای نفوذ سرما یا گرما بر ماهیچه و اثرگذاری بر آن هستند. علاوه بر آن در این روش هم برای یخ و هم برای گرما نیازمند توقف در عمل درمانی هستیم که این خود باعث افزایش احتمال بازگشت تورم می‌شود. مگنت تراپی همان مزایای یخ و گرما را بدون هیچ ضرری دارد. تحقیقات ثابت کرده است که مغناطیس‌های قوی می‌توانند باعث کاهش تورم و کوفتگی، کاهش درد و افزایش زمان بهبودی زخم‌های ناشی از جراحی شوند. در یک پژوهش، پزشکان تاثیرات مغناطیس درمانی را پس از عمل جراحی پلاستیک بر روی یک بیمار بررسی کردند. یافته‌های آنها نمونه‌های واضحی از برتری‌هایی بود که افرادی که با مغناطیس درمان‌ می‌شوند داشتند. طبق گزارش آنها در افرادی که با مغناطیس درمان می‌شوند تسکین درد، بروز رنگ پریدگی کمتر و ورم کمتر اتفاق می‌افتد. قابلیت مغناطیس‌ها در زمان شروع درمان باعث بروز فوری اثرات آن‌ها می‌شود.

مگنت تراپی و سرطان


مغناطیس درمانی و سرطان

اولین چیزی که می‌توان گفت این است که مگنت تراپی قادر به کشتن سلول‌های سرطانی و بهبود بسیاری از مشکلات مزمن سلامتی فرد است. مغناطیس‌ها می‌تواند در به دام انداختن و کشتن سلول ‌های سرطانی در حیوانات و همچنین در درمان ناباروری و بیماری‌های مرتبط با پیری استفاده شوند. میدان‌های مغناطیسی منفی تاثیر مثبتی بر اندام‌های زنده دارند، در حالی که میدان‌های مغناطیسی مثبت دارای آثار مخرب هستند. درمان مغناطیسی توانایی فعال کردن یک گیرنده (مادگی) در سلول را دارد که باعث نابودی سلول‌ها می‌شود. این کشف ممکن است تاثیر عمیقی بر درمان سرطان داشته باشد.

فواید مگنت تراپی چیست؟


فواید مغناطیس درمانی چیست؟

این روش درمان هولیسمی قبل از احساس درد باعث تقویت روحیه جسمی، روحی، احساسی و معنوی می‌شود. این درمان همچنین می‌تواند در برخی از علائم و مشکلات سلامت مانند دیابت، افسردگی، بی خوابی و سندرم خستگی مزمن (CFS) مفید باشد. این درمان طبیعی تنها برای بروز علائم مفید نیست، از این درمان می‌توان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه نیز استفاده کرد. مگنت تراپی همچنین باعث محافظت EMF از اثرات بد تابش‌های الکترومغناطیسی می‌شود.

سوالات رایج در مورد مگنت تراپی


بچه‌ها و زنان باردار نباید از مگنت تراپی استفاده کنند، چرا که بی خطر بودن این نوع درمان هنوز اثبات نشده است. افرادی که دارای ایمپلنت یا ابزارهای کمکی درمانی با میدان مغناطیسی مانند دستگاه تنظیم ضربان قلب هستند نباید از مغناطیس درمانی استفاده کنند چرا که ممکن است این روش باعث بروز اختلال در عملکرد دستگاه شود. به نظر نمی‌رسد که مغناطیس درمانی در کاربرد همزمان با روش‌های درمانی سنتی دارای عوارض جانبی یا پیچیدگی‌هایی باشد. با پزشک خود راجع به فعالیت‌های مورد علاقه مرتبط با سلامت که دوست دارید انجام بدهید و یا در حال انجام هستید صحبت کنید. اگر پزشک شما همه چیز را راجع به فعالیت‌های فردی شما بداند می‌تواند برنامه بهبودی بهتری برای شما تنظیم کند.

مغناطیس فوری بر روی بدن اثر کرده و باعث تقویت قدرت طبیعی درمان بدن شده و سلامتی و تندرستی فرد را به همراه دارد. میدان‌های مغناطیسی بر حوزه‌های مختلف بدن به رو‌ش‌های مختلفی تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال مفصل متورم زانو ممکن است به سرعت به یک میدان مغناطیسی پاسخ دهد و علائم آن فقط در طول چند روز تضعیف شود. با این حال ناحیه دیگری از بدن همان فرد ممکن است چنین واکنش سریعی را از خود نشان ندهد. مدت زمانی که مغناطیس برای رفع علائم آسیب دیدگی نیاز دارد، کاملا به شدت بیماری و میزان التهاب اطراف ناحیه آسیب دیده و علت بیماری بستگی دارد. بیماری‌های مزمن بلند مدت با التهاب زیاد و آسیب سلولی برای درمان نسبت به یک آسیب حاد تازه به زمان بیشتری نیاز دارند. این فرایند مشابه واکنش افراد مختلف به مغناطیس است. واکنش هر فرد به مغناطیس متفاوت است. بعضی افراد خیلی سریع به میدان‌های مغناطیسی واکنش نشان می‌دهند و برخی افراد دیگر مدت زمان بیشتری جهت واکنش نیاز دارند. هنگام برآورد مدت زمان اثر کردن مغناطیس بر روی یک بیماری خاص، سابقه پزشکی افراد باید در نظر گرفته شود.

مغناطیس‌های روی زیورآلات جهت اثرگذاری لازم نیست که در تماس مستقیم با پوست بدن باشند، اما باید در مجاورت پوست قرار داشته باشند. زیورآلات باید راحت باشد تا فرد از آن‌ها لذت ببرد.

واقعیت این است که ما باید 2.5 لیتر آب در طول روز بنوشیم، اما اگر آب را مغناطیسی کنیم، اندازه مولکول‌های آب افزایش یافته و باعث می‌شود که هضم و فرآوری آب برای بدن ما راحت‌تر باشد. همچنین سموم‌ها بسیار سریع‌تر و راحت‌تر دفع می‌شوند، زیرا مولکول‌های بزرگ آب می توانند سم را احاطه کرده و آن را به بیرون از بدن حمل کنند. آب مغناطیسی دارای اثرات درمانی بر روی سیستم‌های گوارشی، عصبی و ادراری و همچنین دارای تأثیر مثبتی بر سیستم عصبی غیر ارادی، کمک به بیماری‌های کلیوی، نقرس، چاقی و پیری زودرس می‌باشد. آب pH قلیای بدن را افزایش می دهد، انرژی را به بدن وارد کرده، باکتری‌ها را کنترل کرده و عملکرد مغز را تحریک می‌کند.

در تمامی مطالعات علمی انجام شده هیچ عوارض جانبی نامطلوبی برای مگنت تراپی در فیزیوتراپی مشاهده نشده است. درصد بسیار کمی از بیماران علائم موقت بسیار ملایمی مانند سرگیجه، احساس سوزش، احساس گرما و همچنین احساس تشنگی را تجربه کرده‌اند. موارد نادری هم وجود دارد که به عنوان بخشی از فرایند بهبود بیماری، یک وضعیت خاص ممکن است قبل از شروع بهبودی بیماری بدتر شود. این مورد البته در بسیاری از روش‌های درمانی دیگر نیز تجربه شده است. لازم به ذکر است که این عوارض موقتی هستند و می‌توانند با استفاده از محصولات مغناطیسی برای فواصل زمانی کوتاه، تا زمانی که بدن به میدان مغناطیسی عادت می‌کند از بین بروند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"