شگستگی-45

آسیب دیدگی آرنج یک مشکل شایع در میان کودکان و بزرگسالان است. تشخیص و درمان به موقع آسیب دیدگی آرنج می‌‌تواند ریسک بروز عوارض بعدی و ناتوانی را کاهش دهد. در صورت بروز آسیب دیدگی آرنج باید حتما به پزشک مراجعه کرد. شکستگی آرنج در زمره آسیب‌های شایع این ناحیه قرار دارد. در اکثر موارد می‌‌توان به کمک روش‌های درمانی مراقبتی مانند گچ گرفتن به درمان شکستگی آرنج پرداخت. برخی از انواع شکستگی آرنج از قبیل مواردی که قطعات استخوان آرنج به طور کامل از جای خود خارج می‌‌شوند به عمل جراحی نیاز دارند. سایر ساختارهای آرنج از قبیل اعصاب، عروق خونی و رباط‌ها ممکن است در هنگام شکستگی یا دررفتگی استخوان آرنج دچار آسیب دیدگی شوند بنابراین به درمان فوری نیاز خواهند داشت. برخی از آسیب دیدگی‌های جدی مانند شکستگی استخوان و دررفتگی آن می‌‌تواند به استخوان و سایر ساختارهای آرنج آسیب برساند و باعث بروز مشکلات حرکتی، اختلال در جریان خون رسانی و عملکرد عروق خونی و بروز مشکل در عملکرد اعصاب شود. شکستگی آرنج در کودکان می‌‌تواند در فرآیند رشد و تکامل استخوان تاثیر بگذارد زیرا هنوز صفحات رشد کودکان باز است و رشد استخوان در این نقاط انجام می‌شود. فرایند رشد استخوان در تمام دوران کودکی ادامه می‌یابد. در صورتی که در شکستگی آرنج یکی از صفحات رشد درگیر شود می‌‌تواند بر فرایند رشد استخوان تاثیر منفی بگذارد. شکستگی استخوان آرنج فرایندی است که یک یا چند استخوان از سه استخوان بازی که به هم متصل می‌شوند و مفصل آرنج را می‌سازند درگیر می‌کند. اما نگران نباشید خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان شکستگی آرنج وجود دارد.

آناتومی آرنج به چه صورت است؟


 آرنج مغز استخوان ساخته شده است که عبارتند از: هومروس، رادیوس و اولنا

 • هومروس به استخوانی گفته می‌شود که در قسمت بازو بین شانه و آرنج قرار دارد.
 • رادیوس یکی از استخوان‌های ساعد است که بین آرنج و مچ دست قرار دارد. استخوان رادیوس در جهتی که انگشت شست وجود دارد قرار گرفته است.
 • استخوان اولنا یکی دیگر از استخوان‌های ساعد است که بین آرنج و مچ و در کنار رادیوس قرار گرفته است. این استخوان در جهت انگشت کوچک دست قرار دارد.

رباطهایی که در قسمت داخل و بیرون آرنج قرار گرفت‌هاند مفاصل و عضلات اطراف مفصل و در قسمت پشت و جلو را به هم متصل می‌‌کنند. سه عصب اصلی از ناحیه مفصل عبور می‌کنند.

 علل و دلایل شکستگی آرنج دست شامل چه مواردی است؟ 


sh1

 • زمین خوردن روی دست و کشش بیش از حد آن
 • زمین خوردن به طور مستقیم روی آرنج
 • ضرب دیدگی آرنج به طور مستقیم
 • زمین خوردن روی بازو و کشش بیش از حد آن در حین تمرینات ورزشی
 • تصادفات خودرویی و تصادف با موتورسیکلت

معمولاً افراد مختلف در تمرینات و فعالیت‌های ورزشی متعددی شرکت می‌‌کنند که آنها را در معرض خطر آسیب دیدگی آرنج قرار می‌دهد. تعداد زیادی از کودکان در زمین بازی و هنگامی‌که تعادل خود را از دست می‌دهند دچار شکستگی و آسیب دیدگی آرنج می‌شوند. در خردسالان نیز زمین خوردن یا سقوط از ارتفاع می‌تواند باعث بروز شکستگی آرنج شود. در بزرگسالان نیز سقوط از ارتفاع یا آسیب دیدگی در تمرینات ورزشی از قبیل ژیمناستیک، فوتبال یا برخی فعالیت‌های تفریحی مانند دوچرخه سواری یا اسکی باعث شکستگی آرنج می‌شود. استفاده از پد محافظ آرنج می‌تواند آسیب دیدگی و شکستگی این ناحیه را کاهش دهد.

 علائم شکستگی آرنج شامل چه مواردی است؟ 


معمولا شکستگی آرنج باعث بروز درد می‌شود زیرا معمولاً هر دو استخوان آسیب می‌بینند و به احتمال زیاد شما باید از دست دیگر خود برای محافظت از آرنج آسیب دیده استفاده کنید. محل شکستگی آرنج اهمیت چندانی ندارد آنچه حائز اهمیت است این است که شکستگی آرنج باعث بروز درد شدید و ناگهانی در ساعد و آرنج می‌شود. در بخش زیر به سایر علائم و نشانه‌های شایع شکستگی آرنج اشاره می‌کنیم:

 • بروز تورم در اطراف آرنج
 • احساس ضعف یا بیحسی در دست نشان دهنده آسیب دیدگی عصب است.
 • ناتوانی در صاف نگه داشتن بازو
 • بروز درد و حساسیت
 • تورم و کبودی آرنج
 • بروز مشکل در هنگام تکان دادن بازو یا ناتوانی در تکان دادن آن
 • بد شکل شدن آرنج و متفاوت بودن ظاهر آن با آرنج سالم

اگر کودک شما زمین خورده است و از درد آرنج شکایت دارد و تکان دادن آن خودداری می‌کند یا قادر به تکان دادن آن نیست باید فوراً او را نزد پزشک ببرید.

 شکستگی آرنج چگونه تشخیص داده می‌شود؟


 پزشک برای تشخیص شکستگی آرنج باید وضعیت آرنج کودک را به طور کامل معاینه کند و برای تایید آسیب دیدگی آرنج دستور انجام عکسبرداری را می‌‌دهد که در بخش زیر به روش‌های عکس برداری اشاره می‌‌کنیم:

 • عکسبرداری با اشعه ایکس: در صورتی که پزشک به شکستگی آرنج مشکوک باشد دستور انجام عکسبرداری با اشعه ایکس می‌‌دهد.
 • سی تی اسکن: پزشک برای تشخیص وضعیت دقیق آرنج انجام سی تی اسکن را درخواست می‌کند.

 چه روش‌هایی برای درمان شکستگی آرنج وجود دارد؟


برای درمان شکستگی استخوان از یک قانون اصلی پیروی می‌شود که به این شرح می‌باشد: قطعات شکسته استخوان باید در جای اصلی خود قرار داده شوند و تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافت‌هاند آیا دست تکان دادن آنها خودداری کرد. از آنجایی که استخوان اولنا و رادیوس برای محافظت به یکدیگر تکیه دارند باید به خوبی آنها را ثابت کرد تا تکان نخورند. در صورتی که در دوران بهبود استخوان‌ها به طور کامل در کنار یکدیگر قرار نگرفته باشند باعث بروز مشکلات مربوط به حرکت مچ و ساعد در آینده خواهند شد. در اکثر مواردی که استخوان ساعد بزرگسالان دچار شکستگی می‌شود انجام عمل جراحی برای ثابت نگه داشتن و موفقیت آمیز بودن فرآیند بهبود ضروری است.

 باید آرنج خود را به گردن‌تان ببندید 

sh2

تا جایی که می‌توانید آرنج خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید این کار می‌‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. می‌توانید هنگام نشستن آرنج خود را روی یک بالش یا پتو قرار دهید. هنگامی‌که آرنج شما بالاتر از سطح قلب قرار دارد به طور منظم دست و انگشتان خود را باز و بسته کنید تا از سفتی و خشکی آن جلوگیری شود.

 از کمپرس یخ استفاده کنید

sh3

استفاده از کمپرس یخ می‌‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. کمپرس یخ می‌‌تواند از آسیب دیدگی بافت‌های بدن جلوگیری نماید برای انجام این کار باید که قطعات یخ را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید سپس آن را درون یک حوله بگذارید تا از سوختگی و آسیب دیدگی پوست جلوگیری شود و هر یک ساعت یک بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را روی آرنج خود قرار دهید.

 داروهای مسکن خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید

sh4پزشک برای تسکین درد به شما قرص مسکن می‌دهد. نباید منتظر بمانید که درد به صورت خود به خود تسکین یابد چون این امر رخ نخواهد داد بنابراین طبق دستور پزشک داروهای خود را مصرف کنید. ممکن است پزشک برای شما داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب تجویز کند البته می‌‌توانید این داروها را بدون نسخه پزشک نیز تهیه کنید. مصرف نادرست داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب می‌‌تواند باعث خونریزی کلیه و معده شود.

 از اسپلینت استفاده کنید 

sh8

هنگامی‌که شما با مشکل شکستگی آرنج به پزشک مراجعه می‌کنید پزشک بر اساس وسعت شکستگی و بیرون زدگی استخوان به طور موقت، دست شما را با آتل می‌بندد. جا انداختن استخوان به فرآیندی گفته می‌شود که پزشک تکه‌های استخوان را به جای اصلی خود هدایت می‌کند. جا انداختن استخوان یک روش غیر جراحی است. پزشک برای کنترل درد به شما قرص می‌دهد سپس ساعد شما را با آتل می‌بندد تا از تکان خوردن آن جلوگیری شود. در اسپلینت برخلاف گچ گرفتن می‌‌توان آن را محکم کرد تا تورم دست به صورت ایمن به وجود بیاید. کنترل کردن حرکات استخوان شکسته اهمی‌ت بسیار زیادی دارد زیرا تکان دادن استخوان شکسته می‌تواند باعث آسیب دیدگی بیشتر استخوان، عروق خونی مجاور، اعصاب و سایر بافت‌های اطراف آن شود. سایر روش‌های درمانی فوری از قبیل استفاده از کمپرس یخ می‌‌تواند به کاهش تورم کمک کند، شما می‌توانید برای کنترل درد از قرص مسکن استفاده کنید.

 از جلسات فیزیوتراپی بهره بگیرید

sh5

فیزیوتراپی یک روش درمانی تخصصی است که به بهبود سطح سلامت افراد پس از بروز درد، ناتوانی حرکتی کمک کند. از فیزیوتراپی تحت عنوان ارائه خدمات ویژه به بیمار یاد می‌‌شود که به بهبود دامنه حرکات آنها به طور کامل کمک نماید که توانایی عملکردی آنها در طول زندگی افزایش می‌یابد.

 از شاک ویو تراپی بهره بگیرید

sh12

در شاک ویو تراپی از امواج پر قدرت صدا برای ایجاد ضربه‌های کوچک به بافت‌های بدن برای تسکین درد ناشی از آسیب دیدگی و شکستگی آرنج استفاده می‌شود. شاک ویو تراپی بدن را تحریک می‌‌کند که فرایند بهبود را آغاز نماید.

 تحریک الکتریکی روشی برای بهبود بافت است

sh13

در تحریک الکتریکی از جریان ضعیف الکتریکی یا امواج ضعیف الکتریسیته یا امواج پالسی ضعیف اولتراسوند یا امواج صدا با فرکانس بالا برای تسریع فرایند بهبود استخوان استفاده می‌شود. تحریک الکتریکی فرآیند بهبود را با فریب دادن بدن آغاز می‌‌کند و به بدن القا می‌‌کند که یک عضو از آن آسیب دیده است و باید به ترمیم آن بپردازد، و در پی تحریک الکتریکی بدن شروع به تولید پروتئین‌های می‌‌کند که ترمیم سلول های آسیب دیده را آغاز می‌کنند.

 اوزون تراپی به بهبود بافت آسیب دیده کمک می‌کند 

2شکستگی

اوزون تراپی روشی برای تسکین درد است که در این روش پزشک به صورت ترکیبی از گاز اوزون و گاز اکسیژن برای تسکین درد مزمن و درمان بافت آسیب دیده استفاده می‌کند. استفاده از گاز اوزون باعث افزایش گردش خون در بدن می‌‌شود و به کاهش درد ها کمک خواهد کرد و در نهایت به بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند به ترمیم خود بپردازند. سپس فرآیند ترمیم و بهبود کامل شروع می‌شود و درد مزمن شما بدون نیاز به عمل جراحی به صورت دائمی تسکین خواهد یافت.

 انجام عمل جراحی یک روش درمانی برای شکستگی آرنج است

شگستگی1

هنگامی‌که هر دو استخوان ساعد دچار شکستگی می‌‌شوند یا آنکه این استخوان‌ها از پوست بیرون می‌زنند انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود. به علت افزایش ریسک عفونت در شکستگی و جراحت باز پزشک فورا دستور انجام عمل جراحی را خواهد داد. معمولاً در اتاق اورژانس برای جلوگیری از خطر عفونت به بیمار داروی آنتی بیوتیک وریدی داده می‌شود. پزشک در حین جراحی به طور کامل محل آسیب دیدگی را تمی‌ز می‌کند سپس استخوان‌های شکسته را ثابت می‌نماید. در صورتی که اطراف محل شکستگی دچار پارگی نشده باشد پزشک ترجیح می‌دهد تا زمانی که تورم از بین رفته است از انجام عمل جراحی خودداری کند. تکان ندادن دست و قرار دادن آن بالاتر از سطح بدن به مدت چند روز به کاهش تورم کمک خواهد کرد. این کار باعث می‌‌شود که پوست به اندازه کافی کشیده شود تا شانس بهبودی افزایش یابد. در بخش زیر به روش‌های موجود برای درمان شکستگی آرنج اشاره می‌کنیم:

 • جا انداختن استخوان و ثابت کردن قسمت‌های داخلی آن به کمک پیچ و مهره: این نوع جراحی رایج‌ترین روش برای ترمیم شکستگی استخوان است.
 • جان دادن استخوان و ثابت کردن قسمت‌های داخلی استخوان به کمک پلاتین: پزشک در حین جراحی یک فضای کوچک را در مرکز استخوان طراحی می‌‌کند سپس یک میله فلزی مخصوص را درون آن قرار می‌دهد.
 • ثابت کردن آرنج از قسمت بیرون: در صورتی که پوست و استخوان به شدت آسیب دیده باشند ایجاد برش‌های بزرگ و استفاده از پیچ و مهره باعث آسیب دیدگی بیشتر پوست خواهد شد.

 دوران بهبود پس از شکستگی آرنج به چه صورت است؟


توانایی استخوان‌ها برای بهبود بسیار زیاد است اما معمولاً حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌‌کشد تا استخوان ساعد و آرنج به طور کامل بهبود یابند. هرچه میزان آسیب دیدگی بیشتر باشد دوران بهبود نیز طولانی‌تر خواهد شد.

 ورزش کردن و انجام دادن تمرینات ورزشی خاص 

شما دچار شکستگی آرنج شده‌اید باید هر چه زودتر شروع به انجام تمرینات ورزشی کنید تا بتوانید مجدداً فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز نمایید. ورزش کردن باعث می‌‌شود که احساس خشکی و درد این ناحیه به تدریج تسکین یابد. تعداد زیادی از بیماران فکر می‌کنند که نحوه صحیح انجام تمرینات ورزشی و کنترل درد و انجام برنامه توانبخشی را بلد هستند. متخصص فیزیوتراپی کسی است که در زمینه توانبخشی آموزش دیده است و دارای تجربه می‌باشد و می‌‌تواند به خوبی به کنترل انواع ناتوانی‌های مختلف، تفکیک ناتوانی و آسیب دیدگی از سایر مشکلات بپردازد. متخصص فیزیوتراپی همکاری نزدیکی با سایر پزشکان دارد و می‌‌تواند به طراحی یک برنامه توانبخشی متناسب با شرایط بیمار بپردازد. نکته مهم دیگری که باید ذکر کنیم این است که هریک از بیماران به برنامه توانبخشی مجزایی نیاز دارند بنابراین باید حتما تحت نظر پزشک باشند. انجام دادن تمرینات ورزشی زیر به مدت ۵ ثانیه و ۱۰ بار تکرار آنها پیشنهاد می‌شود.

 آرنج خود را خم کنید سپس بکشید

شکستگی-14

برای انجام این تمرین باید بایستید سپس به صورت زیر عمل کنید:

 • آرنج خود را به طور کامل خم کنید سپس آن را صاف نمایید.
 • می‌توانید به کمک دست دیگر خود کمی به بازوی خود فشار وارد کنید و آن را خم نمایید سپس به صاف نگه داشتن آن کمک کنید.

 دست خود را به سمت بالا و سپس به سمت پایین خم کنید

شکستگی-13برای انجام این تمرین باید بایستید سپس به صورت زیر عمل کنید:

 • دسته بازی خود را روی یک میز بگذارید یا آنکه آن است که آرنج خود را کنار بدن‌تان قرار دهید.
 • سپس کف دست خود را به سمت بالا و پایین بچرخانید به نحوی که آرنج شما ثابت باشد و تکان نخورد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست