آرنج گلف باز یک عارضه‌ی نسبتا رایج است که ناشی از انحطاط در پیوستن عضلات به سمت بیرونی مفصل آرنج است. با این حال، نسبت به عارضه‌ی تنیس البو (تنیس البو) بسیار کمتر رایج است. این عارضه در سمت داخلی آرنج رخ می‌دهد اما احتمالا شامل همان فرآیندهای آسیب شناسی، یعنی مشکلات در محل پیوستگی عضلانی به استخوان است. با این حال، در برخی موارد علائم بسیار شبیه به ulnar neuritis (سندرم تونل کوبیتال) خواهند بود و در واقع ناشی از گیر افتادن عصب اولنار (به صفحه اطلاعات مراجعه شود) است.

بیماران معمولا بین 40 تا 60 ساله هستند. آنها معمولا درد در قسمت داخلی آرنج (درد آرنج) را تجربه می‌کنند، با استفاده از آرنج بدتر می‌شوند، به خصوص بلند کردن اجسام سنگین و محکم گرفتن.

 

علت آرنج گلف باز چیست؟


آناتومی این ناحیه این است که عضلاتی که مچ دست و همچنین انگشتان دست را به طور ویژه درست می‌کنند برجستگی استخوانی را در سمت داخلی آرنج (اپی کندیلیت داخلی) و بافت‌های نرم موضعی شل می‌کنند. اتصال عضله به استخوان یک سیستم بسیار هوشمندانه است که بوسیله آن عضله به غضروفی متصل می‌شود که به استخوان متصل است. این اتصال بسیار قوی است اما به نظر می‌رسد که، مانند بسیاری دیگر از مشکلات افزایش سن، در میان سالی کمتر تنومند می‌شود، مثلا این به جای یک فرآیند التهابی یک فرآیند انحطاط کننده (از این رو نام اپی کندیلیت، به معنی التهاب اپی کندیل، گیج کننده است) است. اینکه آیا از طریق ترکیبی از آسیب‌های تکراری (the commoner scenario)، پارگی‌های کوچک زیاد در عضله استخوان (میکرو تروما) وجود دارد یا از طریق یک رویداد، مانند بلند کردن ناشیانه ناگهانی، درد در قسمت بیرونی آرنج وجود دارد. به نظر می‌رسد که برخی از افراد گرایش به این عارضه را دارند، به همین دلیل اغلب متوجه نشانه‌ها در طرف دیگر نیز می‌شوند.

تنیس البو دیگر در کارهای دستی نسبت به کارکنان اداری رایج نیست. در بیشتر افراد به نظر می‌رسد که در اکثر مواقع محل کار، آرنج سمپتومتیک بالقوه یا ملایم را بیشتر سمپتومتیک می‌کند. در چند مورد به ویژه در یک محل کار که به طور بد مرتب شده، به نظر می‌رسد که کار می‌تواند منجر به آرنج تنیس شود، اما این بیشتر یک استثنا به نظر می‌رسد نه یک چیز عادی و نرمال.

نشانه‌های آرنج گلف باز چیست؟


علائم آرنج گلف باز شامل درد و حساسیت در قسمت داخلی آرنج است. درد از آرنج ممکن است به ساعد متشعشع شود و ممکن است با گرفتن اشیاء یا چرخش ساعد بدتر شود. پیچاندن مچ دست، دست دادن، و بلند کردن وزنه عوامل دیگری هستند که درد را بدتر می‌کنند. آرنج همچنین ممکن است سفت شود. سایر علائم آرنج گلف باز شامل بی‌حسی (گز گز دست)، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوها یا انگشتان دست است.

چه آزمایش یا آزمایشاتی ممکن است انجام شوند؟


در تنیس البو تشخیص معمولا پس از گوش دادن و بررسی بیمار، واضح است. اگر نه، رایج‌ترین آزمایش اشعه ایکس است که در روز مشاوره انجام می‌شود.

 • در موارد سخت‌تر ممکن است اسکن ام آر آی انجام شود. این در قرار ملاقات بعدی انجام می‌شود. یک اسکنر ام آر آی معمولا یک تونل کوتاه است که بازوهای بیمار و نیمه بالای بدن واردش می‌شوند.
 • معمولا بازوها در حالت سوپرمن کشیده می‌شوند که کمی ناراحت کننده است اما به طور کلی قابل تحمل است. هنگامی که در تونل یک مغناطیس با صدای بلند به دور می‌چرخد، تصاویری از استخوان‌ها و بافت‌های نرم گرفته می‌شود. تونل برای برخی افراد خفقان آور و ترسناک است. اگر هر بیمار شک و تردید دارد که آیا اسکن را تحمل می‌کند یا نه توصیه می‌شود که از بخش اسکنر پیش از آن بازدید کند. این فیلم‌ها توسط یک رادیولوژیست گزارش می‌شوند، اما توسط متخصص دست نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند که بر طبق آن به بیمار توصیه می‌کند.
 • اگر شواهدی از ulnar neuritis وجود داشته باشد، ممکن است ارزیابی نوروفیزیولوژیکال درخواست شود. این همچنین به یک آزمایش الکتریکی اشاره دارد. این توسط متخصص (نوروفیزیولوژیست) در جلسه‌ی بعدی ملاقات انجام می‌شود. شوک‌های الکتریکی خفیف به بالا و پایین دست فرستاده می‌شوند و قدرت و سرعت رسانایی آنها اندازه‌گیری می‌شود. این یک اندازه‌گیری عملکرد عصب را ارائه می‌دهد. همانند تمام آزمایشات، این آزمایش کاملا قابل اعتماد نیست، به طوری که هرچند که بیمار مبتلا به ulnar neuritis باشد، نتیجه می‌تواند عادی باشد، و در صورتی که بیمار مبتلا به ulnar neuritis نباشد، می‌تواند غیرطبیعی باشد.
 • متخصص شما نتایج را بر اساس توصیف قبلی علائم و بررسی تفسیر می‌کند و بر طبق آن به شما توصیه‌هایی می‌کند.
 • سایر علل احتمالی رایج علائم عبارتند از مشکلات آرنج، مانند آرتروز.

درمان‌های آرنج گلف باز کدامند؟


با درمان‌های زیر انجام شده توسط پزشک یا با انجام آنها در خانه درد را کاهش دهید:

استراحت

اگر در حال حاضر درد زیاد آرنج گلف باز را تجربه می‌کنید و می‌خواهید آن را متوقف کنید، لطفا انجام کارهایی که باعث درد می‌شوند را متوقف کنید. این به این معنی است که شما باید مدتی فعالیت تکراری، و کششی (مانند گلف یا وزنه برداری) را متوقف کنید. این برای شما امکان کاهش التهاب در تاندون را قبل از اینکه شروع به تمرینات مقاومتی و استقامتی کنید فراهم می‌کند.

استفاده از یخ

بسته‌های یخ یا هر چیزی که در فریزر یخ زده را به مدت 15 تا 20 دقیقه در هر زمان روی آرنج آسیب دیده اعمال می‌کند. این همچنین به کاهش التهاب و درد کمک می‌کند تا بتوانید دوباره حرکت ملایم را آغاز کنید. شما می‌توانید با پیچیدن بسته یخ دور یک پارچه یا حوله نازک از پوست خود محافظت کنید.

قرص یا پماد

از داروخانه محلی خود بازدید کنید و کمی ایبوپروفن (نام تجاری Advil) یا استامینوفن (نام تجاری Tylenol) خریداری کنید. دوز توصیه شده در زمان توصیه شده را مصرف کنید تا درد شما کاهش یابد.

به دنبال پماد arnica Montana باشید و آن را روی آرنج آسیب دیده اعمال کرده و ماساژ دهید. پماد arnica Montana یک پماد واقعا شگفت انگیز است که درد تقریبا هر التهابی را کاهش می‌دهد. این یک راه حل طبیعی است که ارزشش امتحانش کردن را دارد.

کورتیکواستروئیدها نیز گاهی تجویز می‌شوند. مثل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، اینها به طور مستقیم کاری برای کمک به بهبودی انجام نمی‌دهند. آنها می توانند در طول فرآیند توانبخشی برای کاهش درد مفید باشند، اما در بلند مدت می‌توانند برخی عوارض جانبی نامطلوب داشته باشند و بهتر است به آنها تکیه نکنید.

نیتریک اسید ممکن است به تولید بافت همبند کمک کند. اما به نظر می‌رسد هنگامی که یک تکه به طور مستقیم روی زخم قرار می‌گیرد بهتر کار می‌کند. سخت است بگویم که آیا خوردن غذاها و مکمل‌هایی که باعث تولید نیتریک اکسید در بدن می‌شود، کمک بیشتری می‎کنند یا نه. (اگر می‌خواهید آن را امتحان کنید، نمونه‌ها عبارتند از هندوانه، چغندر، کرفس، آرژنین و سیر)

درمان فشرده‌سازی

درمان فشرده‌سازی ممکن است به وارد شدن خون و مواد مغذی به این ناحیه کمک کند. بعضی از افراد آستین فشاری آرنج را دوست دارند، که هر دو فشرده‌سازی خفیف و نشانه‌های لمسی را فراهم می‌کند که به افراد کمک می‌کند تا بدانند که مفصل چه کاری انجام می‌دهد، و ممکن است سیگنال‌های درد را مختل کند. افراد دیگر فشرده‌سازی بیشتر را دوست دارند، مفصل را خیلی محکم (به عنوان مثال با باند الاستیکی یا نوار پارچه تنگ) به مدت یک یا دو دقیقه می‌بندند، و سپس آن را باز می‌کنند تا اجازه دهند خون به ناحیه باز گردد. با این حال مراقب باشید.

فشرده‌سازی تهاجمی می‌تواند یک مشکل برای افراد مبتلا به نوروپاتی اولنار یا خروجی قفسه سینه یا توراسیک اوت لت باشد. در واقع، او پرت کننده‌ها را از استفاده از فشرده‌سازی شدید در آرنج‌ها به دلیل اینکه همه‌ی عصب‌ها در مفصل آرنج آشکار می‌شوند دلسرد می‌کند. با این حال، قسمت پایین بدن چیز متفاوتی است.

فیزیوتراپی

درمان‌های فیزیوتراپی برای درد گلف البو شامل موارد زیر می‌باشد:

 • استفاده از بریس‌ها و بندهای آرنج آسیب شما را تعمیر نمی‌کنند، با این حال هنگام انجام فعالیت به جلوگیری از کشیدگی روی تاندون‌ها و عضله کمک می‌کنند. به ویژه در صورتی که کار شما شامل کشش دائمی در عضلات ساعد و تاندون‌ها است، این یک ایده خوب می‌باشد.
 • ماساژ (ماساژ) برای تسکین درد: از قسمت اپیکوندیل میانی (پایین قسمت داخلی بازو) تا سمت پایین قسمت داخلی ساعد کار کنید. هنگامی که از پایین ساعد به سمت میانی کار کنید، کشش ایجاد می‌کنید و فشار و کشیدگی در اپیکوندیل میانی را کاهش می‌دهید.
 • شاک ویو تراپی و اولتراسوند ممکن است به کاهش درد و افزایش بازسازی بافت کمک کند. شاک ویو تراپی برای مشکلات جانبی آرنج نسبت به مشکلات میانی مفیدتر است.
 • طب سوزنی (طب سوزنی) و بوتاکس نیز گاهی پیشنهاد می‌شوند، اما مقدار زیادی شواهد وجود ندارد که نشان دهنده مزایای آن‌ها باشد.

درمان با پرولوزون

در حالی که درمان با پرولوزون (اوزون) شبیه به پرولوتراپی است، که در آن تزریقات احیا کننده درگیر است، تزریق پرولوزون شامل دکستروز کمتر است و بنابراین معمولا التهاب کمتری ایجاد می‌کند. پرولوزون همچنین شامل تزریق اوزون به بافت است، که جریان خون و جریان مواد مغذی در حال بهبود را افزایش می‌دهد در حالی که ته نشین شدن و فعالیت فیبروبلاست‌ها و کندروبلست‌ها را تحریک می‌کند. این سلول‌ها کلاژن و غضروفی را که بدن برای ترمیم رباط‌ها و مفاصل آسیب دیده استفاده می‌کند، ترکیب می‌کنند. تزریقات پرولوزون فعالیت ترمیمی سلولی را برای قوی کردن و سفت کردن بافت‌های آسیب دیده افزایش می‌دهند، در نتیجه ناحیه را پایدار و ثابت می‌کنند و علت درد را از بین می‌برند.

اوزون یک ملوکول بسیار واکنشی است که به صورت طبیعی ایجاد شده و متشکل از 3 اتم اکسیژن است. از آنجائیی که اوزون بسیار واکنشی است، قادر است به شدت فعالیت فیبروبلاستی و کندروبلاستی را تحریک کند. این سطح بالای واکنش‌پذیری، همراه با ایمنی طبیعی اکسیژن، باعث می‌شود که اوزون یک مولکول بسیار درمانی باشد.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای آسیب‌های انحطاطی در آرنج موثر است. پلاکتها شامل ترکیباتی هستند که بهبودی را آغاز کرده و باعث افزایش آن می‌شوند. (به همین دلیل پلاکتها به محل آسیب در بدن کوچ می‌کنند.) برخی از درمان‌های پی آر پی همچنین شامل گلبول‌های سفید یا WBC هستند. مشخص نیست که این مفید است یا نه. در حالی که گلبول‌های سفید به ترمیم بافت کمک می‌کنند، آنها همچنین ممکن است التهاب خیلی زیاد در محل آسیب را تحریک کنند.

زمان شروع تقویت و استقامت


حالا که دردتان را کاهش دادید، در اینجا برخی از کشش‌ها، تمرینات و دیگر درمان‌ها وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و به شما کمک می‌کند که به فعالیت‌های عادی و حرکت خود بازگردید. این تمرینات ساده اما موثر را می‌توان تا 3 بار در روز انجام داد،. هنگام انجام این تمرینات دچار درد نخواهید شد. کشش به کاهش التهاب کمک می‌کند و برای قوت عضلات، مفصل و تاندون عالی است.

چرخش مچ دست

این یک تمرین آسان و عالی برای شروع است زیرا برای شل کردن عضلات آغاز می‌شود و آنها را برای دیگر تمرینات و کشش‌ها آماده می‌کند.

 • با خم کردن آرنج آسیب دیده در زاویه 90 درجه شروع کنید، و کف دستهایتان را به سمت بیرون و آرنچ را نزدیک پهلوها قرار دهید به طوری که آرنج درست زیر قفسه سینه قرار بگیرد.
 • سپس مچ دستتان را بچرخانید به طوری که کف دستتان به سمت بالا باشد و به مدت 5 ثانیه کامل نگه دارید.
 • سپس مچ دست خود را به طوری که کف دستتان به سمت پایین باشد بچرخانید و 5 ثانیه نگه دارید. این تمرین را 10 مرتبه کامل انجام دهید.

کشش عضله خم کننده مچ دست

برای انجام این تمرین:

 • بازوی آسیب دیده خود را به سمت جلو باز کنید به طوری که داخل بازویتان و کف دستهایتان به سمت بالا باشد. انگشتان دست خود را با استفاده از بازوی نکشیده شده بگیرید. با استفاده از این دست، انگشتان بازو کشیده شده خود را پایین و به سمت بدن خود بکشید.
 • بازوی کشیده شده شما ممکن است از کمی بالاتر از آرنج تا تمام قسمت پایین تا مچ دست و انگشتان احساس کشش کند. برای 10 تا 15 ثانیه نگه دارید و 3 بار تکرار کنید.
 • شما همچنین می‌توانید بازوی آسیب دیده را صاف جلوی خودتان بکشید، جوری که کف دست‌ها به سمت پایین باشند. مچ دست خود را خم کنید در حالی که به آرامی روی انگشتانتان با استفاده از دست مخالف فشار وارد می‌کنید. به مدت 10 تا 15 ثانیه نگه دارید و 3 بار تکرار کنید.

فشردن توپ

فشار دادن یک تمرین ساده است که شامل یک توپ پلاستیکی نرم و یا تسکین دهنده استرس است. توپ را در کف دست آسیب قرار دهید و دستتان را اطراف آن مشت کنید. فشار دادن و رها کردن با تکرار ساعد را قوی خواهد کرد.

دمر کردن و بالا بردن ساعد

این تمرین شامل نگه داشتن یک جسم سنگین مانند چکش است.

ساعد آسیب دیده را روی میز یا زانو برای عدم تحرک قرار دهید. برای شروع، جسم را نگه دارید به طوری که کف دست راست موازی با بدن باشد. دست را بچرخانید تا کف دست به سمت پایین قرار گیرد. به موقعیت شروع بازگردید سپس دست را بچرخانید به طوری که کف دست به سمت سقف باشد.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست