درمان گزگز و بی حسی انگشتان دست با فیزیوتراپی و چرخش دورانی دست

احساس‌های غیرعادی در دست‌ها، بازوها و انگشتان ممکن است به دلایل ساده‌ای مانند خواب‌رفتگی دست، آسیب‌دیدگی‌های جزئی بازو یا گردش ضعیف جریان خون بروز کنند. این احساس‌ها مشابه “سوزن سوزنی شدن و گزگز کردن” بوده و ممکن است باعث بیحسی در کل دست شده و حالتی مانند خواب‌رفتگی در دست ایجاد کند. گاهی اوقات گزگز دست ممکن است علامت ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد که نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد اما معمولاً بیماری‌های خطرناکی که باعث ایجاد احساس گزگز و بیحسی در دست می‌شوند با علائم دیگری نیز همراه هستند. معمولاً گزگز یا بیحسی دست به خودی خود نشان‌دهنده و علامت ابتلا به بیماری خطرناکی نیست.

علل بیحسی یا گزگز دست و بازو


علل بیحسی یا گزگز دست و بازو

اگر شما از بیحسی و احساس گزگز در دست و بازوی خود رنج می‌برید یا اگر در دست خود احساس گزگز مزمن دارید ممکن است برخی از علل آن به شرح زیر باشند.

 خواب‌رفتگی دست چپ یا دست راست

بیدار شدن با دستان بدون حس یا دستانی که سوزن سوزنی می‌شوند معمولاً به دلیل خواب‌رفتگی دست‌ها است. گاهی اوقات، خوابیدن روی صندلی ممکن است به دلیل فشاری که صندلی بر دست وارد می‌کند باعث ایجاد بیحسی یا احساس گزگز در دست شما شود. زمانی که شما بیدار می‌شوید، ممکن است احساس کنید که دست شما سنگین و ضعیف شده و هیچ حسی ندارد. خوابیدن روی دست ممکن است باعث فشار آمدن بر عصب بازو شده که احساس گزگز موقتی در دست‌ها ایجاد می‌کند. معمولاً احساس گزگز و سوزن سوزنی شدن پس از رفع فشار از بین می‌رود.

 گردش ضعیف جریان خون

علاوه بر فشار آمدن روی عصب که باعث از کار افتادن دست می‌شود، گردش ضعیف جریان خون نیز ممکن است باعث ایجاد احساس گزگز در دست راست یا چپ شود. گاهی اوقات، وارد آمدن فشار به مدت طولانی ممکن است باعث کاهش جریان خون شده و با جریان یافتن دوباره خون در دست، احساس گزگز ایجاد شود.

برخی بیماری‌های جدی ممکن است باعث بیحسی یا احساس گزگز مزمن در یک یا دو دست شوند. به عنوان مثال، فشار خون بالا، چاقی، ورزش نکردن، بیماری‌های قلبی و کلسترول بالای خون باعث تنگ شدن عروق دست و قسمت‌های دیگر بدن می‌شوند. این بیماری‌های ممکن است باعث بیحسی یا احساس سنگینی در دستان شوند. بیماری‌های عروقی دیگر نیز ممکن سات باعث بیحسی یا درد در یک دست که عروق خونی آن ملتهب است شوند. التهاب عروق خونی ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی یا استفاده بلند مدت از داروهای کورتیکواستروئید ایجاد شوند.

 آسیب‌دیدگی دست راست یا دست چپ

بیحسی و احساس گزگز در دست ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی دست یا شانه ایجاد شود. بسته به شدت آسیب‌دیدگی و جراحت دست، ممکن است شما احساس‌های غیرعادی از گزگز خفیف تا بیحسی کامل را تجربه کنید. برخی آسیب‌دیدگی‌ها و جراحات عصبی در دست راست به دلیل استفاده بیش از حد از دست یا آسیب‌دیدگی‌های ناشی از کشیدگی‌های مکرر عضلانی ایجاد می‌شوند.

عصب یا عروق خونی آسیب‌دیده نیز ممکن است باعث بیحسی، درد و سوزن سوزنی شدن یا احساس گزگز در دست آسیب دیده شوند. اگر علائم آسیب‌دیدگی‌های شدید در دست مانند شکستگی استخوان، عدم توانایی حرکت دادن دست یا درد و تورم شدید مشاهده کردید باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

آسیب‌دیدگی شانه راست یا چپ ممکن است باعث بیحسی و احساس گزگز شدید در دستان شود. آسیب‌دیدگی شبکه بازویی باعث بیحسی، گزگز و احساس سنگینی دست می‌شود. شبکه بازویی شبکه‌ای از عصب‌ها است که در نزدیکی گردن و شانه هستند. آسیب‌دیدگی‌های شبکه بازویی ممکن است باعث ابتلا به سندرم خروجی قفسه سینه شود.

 سندرم خروجی قفسه سینه

احساس گزگز مستمر یا متناوب در دست ممکن است به دلیل ابتلا به سندرم خروجی قفسه سینه ایجاد شود. سندرم خروجی قفسه سینه وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن عصب‌های شانه فشرده شده و احساس گزگز و بیحسی در دست آسیب دیده به وجود می‌آید.

این آسیب‌دیدگی و نقایص استخوانی غالباً باعث فشردگی عصب‌ها در شانه می‌شود. علائم ابتلا به سندرم خروجی قفسه سینه، تغییرات حسی در اندام آسیب دیده هستند. برخی افراد گزارش داده‌اند که در هنگام شب به دلیل گزگز دست از خواب بیدار می‌شوند. سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است باعث دست درد، سر درد، درد قفسه سینه و احساس گزگز در یکی از انگشتان یا همه آنها شود.

یکی از علل ابتلا به سندرم خروجی قفسه سینه، دنده گردن که یک استخوانی اضافی است می‌باشد. این استخوان بالای اولین دنده روی شانه راست یا شانه چپ شکل می‌گیرد. زمانی که این استخوان باعث فشرده شدن عصب‌ها و عروقی خونی مجاور خود می‌شود، گردن درد، بیحسی در دستان و علائم دیگر که معمولاً به مجموعه آنها سندرم خروجی قفسه سینه گفته می‌شود ایجاد می‌شود.

 فشرده شدن عصب در ستون فقرات گردنی

فشرده شدن عصب در نخاع گردنی ممکن است باعث بیحسی و احساس گزگز در دست شود. ستون فقرات گردنی محل عبور نخاعی است که پیام‌ها را از مغز برای کنترل همه قسمت‌های بدن ارسال می‌کند. آسیب‌دیدگی عصب در ستون فقرات گردنی (ستون فقرات در قسمت گردن) می‌تواند باعث رادیکولوپاتی با علائمی نظیر درد، ضعف یا بیحسی در قسمت‌هایی شود که عصب مربوط به آن آسیب دیده است. درد ممکن است فقط در یک قسمت از بدن مانند شانه احساس شود یا در کل بازو و دست انگشتان پیشروی کرده و باعث بیحسی و احساس گزگز شود.

 سندرم تونل کارپال

نوع دیگری از آسیب‌دیدگی عصب که باعث بیحسی و احساس گزگز در قسمت پایین دست راست می‌شود، ابتلا به سندرم تونل کارپال است. آرتروز، آسیب‌دیدگی‌های ناشی از کشیدگی‌های مکرر عضلانی، ابتلا به دیابت و بارداری ممکن است بعث فشرده شدن عصب میانی در دست و ایجاد احساس گزگز در دست راست یا چپ شود. بیحسی ممکن است در برخی موارد تا ساعد نیز کشیده شود.

 نوروپاتی دیابتی

اگر شما به دیابت مبتلا هستید، احتمال آسیب‌دیدگی عصب‌ها شما و بیحسی و احساس گزگز در یک یا دو دست افزایش می‌یابد. به این عارضه، نوروپاتی دیابتی گفته می‌شود. آسیب‌دیدگی عصب ناشی از ابتلا به دیابت ممکن است در بسیاری از افراد مبتلا به دیابت دیده شود. اولین علامت آسیب‌دیدگی عصب معمولاً بیحسی در دست‌ها یا پاها است. برخی عوامل دیگر که ممکن است باعث تشدید نوروپاتی دیابتی شوند عبارتند از بالا بودن فشار خون، چاقی، کمبود ویتامین ب یا بالا بودن سطح چربی خون. بسته به شدت بیماری، ممکن است شما بتوانید دیابت خود را با کمک رژیم‌های غذایی کنترل کنید. با این کار می‌توانید وزن سالم خود را حفظ کرده و سطح قند خون خود را در سطح معمولی آن نگه دارید.

حمله قلبی

با این که حملات قلبی باعث ایجاد درد در قسمت چپ بدن می‌شوند اما ممکن است یک حمله قلبی باعث ایجاد احساس‌های در پوست مانند بیحسی در بازو نیز بشود. گاهی اوقات، درد قفسه سینه ممکن است به دلیل ابتلا به برخی وضعیت‌ها مانند استرس، سوزش سر معده یا گاز معده باشد. از آنجا که درد قفسه سینه ممکن است به مسائل قلبی مرتبط باشد باید در صورتی که درد به طور ناگهانی ایجاد شده و به سمت دست چپ یا راست کشیده شد به پزشک مراجعه کنید.

 آنژین

یکی دیگر از بیماری‌های مرتبط با قلب که باعث ایجاد احساس گزگز در دست راست یا چپ می‌شود، آنژین است. وقتی که به قلب خون و اکسیژن کافی نمی‌رسد، ممکن است شما در قفسه سینه خود احساس ناراحتی کنید. آنژین ممکن است یک بیماری مهلک باشد و شما باید در صورت ابتلا به درد قفسه سینه در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی یا در هنگام استرس به پزشک مراجعه کنید.

اسکلروزیس چندگانه (ام اس)

اسکلروزیس چندگانه (ام اس) یک بیماری در سیستم اعصاب مرکزی است که بر حرکات، احساس و عملکردهای دیگر بدن تأثیر می‌گذارد. علائم اولیه ابتلا به ام اس می‌تواند دست چپ یا رایت را در بر گرفته باعث بیحسی یا احساس گزگز در آنها شود. علائم ابتلا به ام اس شامل بیحسی و احساس گزگز و ضعف در یک دست یا پا می‌شود. علائم اولیه دیگر ممکن است شامل تاری دید یا دوبینی، اختلالات فکری، عدم هماهنگی و عدم تعادل شود. بیحسی دست‌ها، پاها یا صورت یکی از شایع‌ترین علائم اولیه ابتلا به ام اس است.

 سکته مغزی

احساس گزگز در یک دست همراه با ضعف گاهی اوقات به دلیل سکته مغزی اتفاق می‌افتد. البته، احساس گزگز و بیحسی در یک دست به خودی خود نشانه ابتلا به بیماری‌های خطرناک نیست اما اگر همراه با علائم دیگر باشد باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. بیحسی، احساس گزگز در یک دست و ناتوانی دست که به طور ناگهانی ایجاد شوند ممکن است ناشی از سکته مغزی باشند. به هر حال، ممکن است یک طرف صورت بیحس شود و در تکلم نیز اختلال به وجود آید.

 استرس و اضطراب

ممکن است استرس با ایجاد احساس غیرعادی در دست‌ها یا بخش‌های دیگر بدن بر بیمار تأثیر بگذارد. اختلال اضطراب عمومی ممکن است باعث درد و سوزن سوزنی شدن یک دست شود.

 عفونت

عفونت نیز ممکن است باعث بیحسی در دست راست و ایجاد احساس گزگز در شانه تا نوک انگشتان شما شود. برخی عفونت‌ها ممکن است باعث فشار آمدن بر عصب‌هایی که در شانه‌ها قرار دارند شده و ایجاد بیحسی یا احساس گزگز کنند.

 بیماری‌های خودایمنی

بیحسی و احساس گزگز در دست چپ یا راست ممکن است به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌های خود ایمنی نیز ایجاد شود. به عنوان مثال، سندرم رینالد ممکن است باعث ایجاد احساس گزگز و بیحسی در قسمت پایین دست شود. همچنین سندرم شوگرن نیز ممکن است باعث ایجاد حس سوزن سوزنی شدن در قسمت بالای دست و ساعد شود.

بیماری

برخی بیماری‌ها ممکن است باعث ایجاد احساس‌های غیرعادی در دست‌ها یا پاها شوند. به عنوان مثال، بیماری لیم ممکن است باعث آسیب‌دیدگی عصب و ایجاد احساس گزگز یا بیحسی در دستان شما شود. یکی دیگر از عوامل ایجادکننده احساس گزگز مربوط به سر می‌شود. التهاب در عروق خونی نیز به دلیل ابتلا به بیماری بورگر ممکن است باعث ایجاد احساس گزگز در دست شود.

سموم

تنفس مواد سمی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی عصب‌ها و بیحس شدن یا احساس گزگز در دست شود. به گزارش مداسکاپ احساس خزش در دست‌ها یا پا ممکن است به دلیل وجود برخی مواد سمی در بدن نیز ایجاد شوند.

 علائم بیحسی یا احساس گزگز در دست راست


معمولاً بیحسی یا احساس گزگز در دست چپ یا دست راست به عصب‌ها و عروق خونی شانه‌ها یا دست‌های شما مرتبط است. اصطلاح پزشکی گزگزی که به دلیل فشار آمدن روی عصب ایجاد می‌شود، پارستزی است. فشار وارده بر عصب ممکن است باعث ایجاد احساس خزش، گزگز، بیحسی یا خارش در پوست شود. احساس سوزن سوزنی شدن معمولاً در دست‌ها یا بازوها ایجاد می‌شود.

بیحسی و گزگز ممکن است با احساس سرما یا تغییر رنگ در دست همراه باشد. تنگ شدن عروق خونی نیز ممکن است باعث ضعیف شدن گزدش جریان خون و در نتیجه بیحسی و گزگز اندام شود. به هر حال، عروق خونی بزرگ شده نیز ممکن است بر عصب‌هایی که باعث ایجاد احساس گزگز و خارش در پوست می‌شوند تأثیر داشته باشد. اگر احساس گزگز در دست راست به دلیل ابتلا به بیماری‌های جدی و خطرناک باشد معمولاً به علائم دیگری مانند درد قفسه سینه، اختلالات تنفسی یا ضعف شدید در دست‌ها همراه خواهد بود؛ بنابراین احساس گزگز در دست به تنهایی علامت ابتلا به بیماری‌های مهلک نیست.

 نحوه تشخیص


برای یافتن علت احساس گزگز معمولاً بیماران باید تست‌های عصبی به نام ای‌ام جی را انجام بدهند. با انجام این آزمایش ما متوجه می‌شویم که کدام عصب آسیب دیده است، شدت آسیب‌دیدگی چقدر بوده و محل آن کجاست. بر اساس نتایج حاصله ممکن است ما از روش‌های تصویربرداری مانند ام آر آی و آزمایش‌های تکمیلی دیگر نیز کمک بگیریم.

درمان‌های فیزیکی برای بیحسی یا احساس گزگز دست


درمان‌های فیزیکی برای بیحسی یا احساس گزگز دست

علاوه بر داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، بسیاری از درمان‌های فیزیکی نیز برای رفع این عارضه توصیه می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:

  • کمپرس گرم: استفاده از پارچه گرم یا پدهای گرمایی که به طور مستقیم روی ناحیه آسیب دیده قرار داده می‌شوند می‌تواند با شل کردن عضلات و عصب‌ها به بهبود گردش جریان خون کمک کند. این پدها را به مدت چند دقیقه روی قسمت مورد نظر قرار داده و این کار را آنقدر تکرار کنید تا احساس گزگز از بین برود.
  • ماساژ: با ماساژ محکم ناحیه آسیب دیده، جریان خون در آن بهبود یافته و احساس گزگز برطرف می‌شود. شما می‌توانید از روغن زیتون، نارگیل یا روغن خردل نیز در هنگام ماساژ استفاده کنید. هر مرتبه به مدت 5 دقیقه قسمت آسیب دیده را ماساژ دهید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا احساس گزگز از بین برود.
  • بالا نگه داشتن: برای تسکین آنی، دست چپ خود را چند دقیقه بالا نگه دارید. این کار به بهبود گردش جریان خون و رفع احساس گزگز کمک می‌کند. شما می‌توانید از بالش یا کتاب نیز برای بالا نگه داشتن دست خود استفاده کنید.
  • طب فشاری: طب فشاری نوعی درمان مشابه طب سوزنی است که در آن به جای استفاده از سوزن از فشار دست استفاده می‌شود. با تحریک نقاط خاصی در دست و بازوی چپ می‌توان گردش جریان خون را بهبود بخشید. یک متخصص آموزش دیده در مورد این نقاط اطلاع داشته و می‌تواند به بهبود گردش جریان خون و کاهش احساس گزگز کمک کند.
  • اولتراسوند درمانی (امواج اولتراسوند فرکانس بالا): تحریک الکتریکی و درمان به وسیله اشعه مادون قرمز همراه با درمان‌های توانبخشی به کاهش و حتی بازگشت علائم ابتلا به سندرم تونل کارپال (بیحسی در دست) کمک می‌کنند.

 اوزون تراپی

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک درمان قوی ضدالتهابی و تجدیدکننده سلول‌ها بنیادی است که به طور همزمان هم درد را کاهش می‌دهد و هم بافت‌های آسیب دیده را در سطح سلول بازسازی و ترمیم می‌کند. این روش درمانی در کنار درمان‌های بلند مدت به کاهش سریع و مطمئن درد کمک می‌کند.

تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی

پلاکت یکی از اجزای طبیعی خون است که نقش مهمی در بهبود زخم‌ها و بازسازی بافت‌های بدن دارد. درمان با پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (پی آر پی) فرایندی است که دران پلاکت از خون گرفته شده و با استفاده از فرایند سانتریفیوژ کردن، غلظت آن بسیار بیشتر از حد طبیعی می‌شود که به آن پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (پی آر پی) گفته می‌شود. پی آر پی تولید کلاژن را افزایش داده و خون‌رسانی به بافت‌ها را بهبود بخشیده و در نتیجه درد و بیحسی در دست‌ها کاهش می‌یابد.

کشش و تمرین‌های ورزشی


کشش و تمرین‌های ورزشی

انجام حرکات کششی، جریان اکسیژن را بهبود می‌بخشد بنابراین تمرین دادن دست‌ها، شانه و بازوها به بهبود گردش جریان خون و اکسیژن‌رسانی بیشتر به نقاط مختلف بدن کمک می‌کند. تمرینات چرخشی نیز به افزایش گردش جریان خون در دست‌ها کمک می‌کند. دستان خود را به سمت طرفین خود دراز کرده و آنها را ابتدا به سمت جلو و سپس به سمت عقب بچرخانید. این کار خون را در دست پمپاژ کرده و احساس گزگز را رفع می‌کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست