درد پایین کمر یکی از شایع‌ترین عارضه‌هاست، و می‌تواند ناشی از هر چیزی، از کشیدگی عضلات گرفته تا برآمدگی دیسک‌ها باشد.
درد قسمت پایین کمر یا درد در قسمت پشت بین دنده‌ها و پاها یکی از رایج‌ترین عوارض ناراحتی است. این شایع‌ترین علت ناتوانی مربوط به شغل و دلیل اصلی از دست دادن کار است. در حالی که اکثر دردهای ناگهانی و شدید کمر خودشان پس از چند روز از بین می‌روند، بسیاری از افراد از کمر درد مزمن رنج می‌برند.
حدود 80 درصد افراد حداقل در یک دوره کمر درد را در زندگی کمر می‌تواند به راحتی عملکرد خود را از دست بدهد زیرا بیشتر وزن بدن را تحمل می‌کند. افراد 30 تا 50 ساله بیشتر احتمال تجربه‌ی کمر درد را دارند، احتمالا به این دلیل که آنها زمان زیادی را در روز صرف نشستن می‌کنند، با تمرینات شغلی شدید که می‌توانند باعث آسیب شوند.

دلایل و علائم کمر درد

کمر درد تقریباً ۴ نفر از هر ۵ نفر را درگیر می‌کند و برای زنان بطور نامتناسبی بیشتر رخ می‌دهد. در حالی که علت دقیق یک قسمت از کمر درد همیشه نمی‌تواند تعیین شود، عوامل متعدد و عارضه‌های پزشکی مرتبطی به عنوان علت این عارضه مشخص شده‌اند.

تکنولوژی

به طور متوسط افراد هر روز 9 ساعت قوز کرده یا به حالت خمیده هستند. راه حل‌ها می‌توانند شامل استراحت کردن، انجام ورزش‌های گردن و گرفتن اجسام در جلوی خود به جای اینکه به طرف آنها خم شوید، باشند.

نشستن

نشستن فشار بیشتری بین دیسک‌های مهره‌ای نسبت به ایستادن یا راه رفتن قرار می‌دهد. هنگامی که نشستن با حالت نشستن ضعیف همراه باشد، اثرات حتی دشوارتر هستند. اصلاحات ارگونومیک می‌توانند کمک کنند. این اصلاحات عبارتند از متکاهای پشتیبانی و تکیه گاه کمر، تنظیم مانیتور کامپیوتر به سمت سطح چشم، قرار دادن هر 2 پا روی زمین، و نگه داشتن دست و پا در زاویه 90 درجه. پرهیز از نشستن پشت کامپیوتر برای مدتی نیز تاثیر مثبتی دارد.

قدرت مرکز بدن

یک مرکز بدن ضعیف باعث کمر درد می‌شود. مهم است که کل مرکز را تقویت کنید، از جمله کمر، پهلو، لگن و عضلات باسن. تمریناتی مانند کرانچی که فقط بر شکم متمرکز هستند، کمتر از تمرینات جامع‌تر مانند لانج، اسکوات و پلانم موثر هستند.

سیگار کشیدن

علاوه بر سایر نگرانی‌های مربوط به سلامتی، سیگار کشیدن باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شود. از آنجا که نیکوتین جریان خون را به ستون فقرات و دیسک‌ها محدود می‌کند، آنها با میزان سریع‌تری تجزیه شده و پیر می‌شوند. نیکوتین همچنین ممکن است مانع از توانایی بدن برای جذب و استفاده از کلسیم شود، به این ترتیب منجر به پوکی استخوان می‌شود.

افسردگی

کمر درد مزمن و افسردگی یک چرخه‌ی معیوب ایجاد می‌کنند بطوری که هر یک باعث ایجاد دیگری می‌گردد. افراد مبتلا به کمر درد بیشتر احتمال دارد که افسرده شوند، در حالی که افرادی که مبتلا به افسردگی عمده تشخیص داده می‌شوند، چهار برابر بیشتر از افرادی که افسرده نیستند، دچار گردن درد (گردن درد) و کمر درد ناتوان کننده می‌شوند. این همبستگی ممکن است ناشی از هورمون استرس کورتیزول باشد که باعث گرفتگی و کشیدگی عضلات پشت و شانه می‌شود.

کفش‌ها

اکثر زنان بر این باورند که کفش پاشنه تیز و کفش پاشنه بلند برای سلامتی خوب نیستند، اما صندل و دمپایی لا انگشتی نیز می‌توانند مشکل‌ساز باشند. از آنجایی که این کفش‌ها اغلب دارای پشتیبانی قوس نیستند، استفاده مداوم از آنها می‌تواند منجر به مشکلات کف پا، زانو و کمر شود. اگر تغییر استایل را نمی‌توانید انجام دهید، تغییر نوع کفش‌ها در هر روز می‌تواند خطر را کاهش دهد.

کیف‌های بزرگ

کیف‌های سنگین به خصوص زمانی مشکل‌ساز هستند که وزنشان به صورت ناهموار توزیع شود. حمل کردن کیف‌های شانه‌آویز، به طور مورب روی نیم تنه بالا، کمک کننده است. به حداقل رساندن وزن نیز تفاوت زیادی را ایجاد می‌کند.

سیاتیک

سیاتیک (لینک به سیاتیک) اشاره به فشرده‌سازی عصب سیاتیک دارد، عصب بزرگ که درست از زیر باسن آغاز می‌شود و تا پایین پاها گسترش می‌یابد. عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن انسان است. سیاتیک کمتر از یک درصد از همه علل درد قسمت پایین کمر به حساب می‌آید. این منجر به کمر دردی می‌شود که معمولا به عنوان حسی مانند سوختن یا شوک مانند توصیف می‌شوند، که ممکن است به پشت پاها و کف پاها نیز متشعشع شود. علائم مرتبط با آن ممکن است شامل بی‌حسی و ضعف در پای آسیب دیده باشد.

شکستگی‌های فشرده

شکستگی‌های فشرده زمانی رخ می‌دهند که استخوان‌های مهره ضعیف شده به عنوان یک نتیجه مستقیم ناشی از پوکی استخوان می‌شکنند. حرکات کوچک یا بزرگ می‌توانند منجر به شکستگی شوند، که معمولا در جلوی مهره‌ها در قسمت پایین بالای کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در اغلب موارد، شکستگی باعث ایجاد درد شدید می‌شود. از آنجایی که پوکی استخوان زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌دهد، زنان دو برابر بیشتر احتمال دارد شکستگی‌های فشرده را تجربه کنند.

لیز خوردگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس

لیز خوردگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس یک عارضه دژنراتیو است که در آن یک مهره به طرف جلو بر روی مهره زیرین لغزش مُهره رانده می‌شود. این حرکت می‌تواند ریشه عصب نخاعی را تحریک کند، و باعث کمر درد و پا درد (پا درد) می‌شود. با توجه به عوامل هورمونی، ساختار لگن و تراکم استخوان، زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به عارضه اسپوندیلولیستزیس هستند. زنان بالای 50 سال به ویژه در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.

آرتروز

استئوآرتریت یک بیماری مفصلی دژنریتیو است که منجر به شکستگی غضروف در مفاصل فاستت متصل مهره می‌شود. بدون این کوسن محافظ، مهره‌ها به هم می‌مالند و خارهای استخوان رشد می‌کنند. درد به تدریج ظاهر می‌شود و اغلب در صبح بدتر است. بعد از 40 سالگی، استئوآرتریت در میان افراد رایج است.

اختلال عملكردي مفصل ساكروايلياك

مفصل ساکرولیایک (SI) به عنوان یک جذب شوک بین قسمت بالای بدن و لگن عمل می‌کند. مشکلات مفصل ساکرولیایک می‌توانند به کمر درد و پا درد منجر شوند. علت اختلال عملکرد مفصل ساکرولیایک کاملا مشخص نیست، اما احتمالا از تغییرات در الگوهای حرکت نشاُت می‌گیرد. بارداری یک عامل شناخته شده برای درد مفصل ساکرولیایک است. وزن سر نوزاد ممکن است بر لگن فشار وارد کند و بارداری باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می‌شود که رباط‌ها را سست می‌کنند. در حالی که درد مفصل ساکرولیایک در طول بارداری شروع می‌شود، می‌تواند به مدت طولانی ادامه یابد.

کشیدگی عضله

کشیدگی‌های عضله و رباط یکی از شایع‌ترین علل کمر درد هستند که بر روی هر دو جنس و در تمام سنین تاثیر می‌گذارند. آنها می‌توانند ناشی از بلند کردن اجسام سنگین، بارداری، و ورزش باشند. یک سوم دردهای کمر ناشی از کشیدگی‌های عضله، خودشان در طول یک هفته بدون نیاز به مداخله بهبود می‌یابند.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی (تنگی کانال نخاعی)، به تنگ شدن کانال نخاعی، که اغلب در گردن و کمر رخ می‌دهد، اشاره دارد. این عارضه می‌تواند باعث به وجود آمدن درد، گز گز کردن، و ضعف شود. با توجه به آسیب سایش و پارگی استئوآرتریت، تنگی نخاعی در میان افراد بالای 50 ساله رایج است.

دیسک کمر

دیسک کمر (دیسک کمر) هنگامی رخ می‌دهد که در داخل ژله‌ای دیسک  از طریق یک پارگی در سطح خارجی سخت خارج می‌شود. دیسک کمر معمولا انحطاط دیسک را به دنبال دارد، که به تدریج باعث ساییدگی و پارگی مرتبط با افزایش سن می‌شود. اغلب دیسک‌های کمر در قسمت پایین کمر رخ می‌دهند، هرچند که می‌توانند روی ستون فقرات نیز تاثیر بگذارند. علائم شامل درد، گز گز و ضعف هستند.
در حالی که کمر درد، برای بسیاری از افراد بخش بدی از زندگی است، قوانینی عمومی وجود دارد که می‌تواند به سلامتی پایدار کمر کمک کند. هنگام بلند کردن وسایل سنگین، خمیدگی از زانو و درگیر شدن مرکز بدن، حالت نشستن و ایستادن مناسب و خوب را حفظ کنید، به ویژه هنگام کار پشت میز. یک رژیم غذایی مغذی و متعادل با کمترین میزان کلسترول و سدیم بخورید. و البته، ورزش- دویدن، پیاده‌روی، دوچرخه سواری، و یوگا همه گزینه‌های عالی هستند.

تشخیص کمر درد

پزشک شما ممکن است یک اشعه ایکس را برای ارزیابی علائم آرتریت یا شکستگی استخوان، تجویز کند. آنها همچنین ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) را برای به دست آوردن ظاهری بهتر از عضلات و سایر بافت‌های نرم، تجویز کند. این اسکن‌ها همچنین می‌توانند به شناسایی مشکلات احتمالی با دیسک یا جریان خون در منطقه آسیب دیده کمک کنند.
شما می‌توانید با تشریح علائم خود به طور دقیق، به تشخیص دقیق پزشک کمک کنید. برای بحث در مورد موارد زیر آماده باشید:
•    شدت کمر درد
•    میزان عود
•    چیزی که باعث کاهش درد می‌شود
•    زمان شروع

درمان برای کمر درد

کمر درد در اکثر موارد بدون نیاز به جراحی درمان می‌شود. رایج‌ترین روش‌های درمان کمر درد عبارتند از:

دارو

برای دردهای جزئی یا درد شدید و ناگهانی پس از آسیب و یا کشیدگی، معمولا کافی است که تنها یک مسکن برای کمر درد مصرف کنید- یا استامینوفن (تیلنول) یا ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Advil)، و فعالیت‌های طبیعی خود را ادامه دهی.
تجویز داروهای اپوئیدی، مانند اکسی‌کدون (OxyContin) ممکن است درد را کاهش دهند، اما پزشکان به طور معمول تمایل به تجویز آنها ندارند، زیرا مردم به سرعت در معرض تحمل نسبت به دارو قرار می‌گیرند و دارو می‌تواند برای مصرف غیر قانونی در جامعه منحرف شود.

انسدادهای عصبی

 انسداد عصبی کمر، که همچنین با عنوان انسداد سمپاتیک کمری شناخته شده است، درمانی است که معمولا برای مشکلات نخاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به عارضه و پزشک، انسداد عصبی کمر می‌تواند به عنوان یک روش سرپایی یا بستری انجام شود و یا ممکن است نیازی به استفاده از آرام‌بخش نباشد، یا ممکن است نیاز باشد. در حالی که بیمار روی شکم دراز کشیده است بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن قسمت پایین کمر استفاده می‌شود. سپس مقدار کمی بی‌حسی موضعی طولانی مدت به صورت تدریجی به عصب تزریق می‌شود تا زمانی که علائم بهبود یابند.
به دنبال انسداد عصبی کمری، ممکن است در محل تزریق درد ایجاد شود. تعداد کمی از بیماران مبتلا به نورالژی genitofemoral هستند، که دردی است که به ناحیه کشاله ران متشعشع می‌شود. اعتقاد بر این است که این عوارض ناشی از کبودی موقت عصب هستند که سوزن از طریق آن به سمت ستون فقرات عبور می‌کند. اکثر افراد مبتلا به این عوارض جانبی در عرض شش هفته بهبود می‌یابند و درد کبودی با داروهای تجویزی برای درد عصبی کاهش می‌یابد.

تزریق استروئید اپیدورال

 تزریق استروئید اپیدورال (ESI) یکی از رایج ترین روش‌ها برای درد ناشی از فقرات کمر (قسمت پایین کمر) یا ستون فقرات گردنی (گردن) است که گاهی اوقات در قفسه سینه (قسمت میانی کمر) انجام می‌شود. هنگامی که توسط یک پزشک با تجربه و کارآمد انجام می‌شود، تزریق استروئید اپیدورال برای برخی از رایج‌ترین انواع دردها ایمن و موثر است.

فیزیوتراپی برای کمر درد

حرکات فیزیوتراپی اساس درمان کمر درد هستند. این یکی از اولین درمان‌هایی است که شما باید تحت هدایت پزشک و فیزیوتراپیست ستون فقرات انجام دهید. با این حال، یک مجموعه مشابه از درمان‌های فیزیوتراپی برای همه کار نمی‌کند.
درمان‌ها باید درخور علائم خاص و شرایط شما باشند. انجام روتین ورزش فیزیوتراپی در خانه نیز بخش بزرگی از موفقیت است. درمان مانیپولاسیون ستون فقرات (SMT) که از فشرده‌سازی بر روی مفاصل ستون فقرات استفاده می‌کند نیز ممکن است یک ملاحظه درمانی در فیزیوتراپی به حساب آید. در برخی موارد طب سوزنی نیز توسط پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحریک الکتریکی

تحریک گالوانیک پالس ولتاژ بالا در درد حاد قسمت پایین کمر به منظور کاهش اسپاسم عضلانی و ادم بافت نرم (تورم) مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود فقدان شواهد علمی محکم برای اثربخشی آن، اما معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثر آن بر اسپاسم عضلانی و درد به علت اثر احساس رخ داده توسط اثر counter-irritant، اثر روی هدایت عصبی، کاهش انقباض‌پذیری عضلانی است. استفاده از تحریک الکتریکی باید به مراحل اولیه درمان، مانند هفته اول پس از آسیب، محدود شود، بنابراین بیماران ممکن است به سرعت به درمان فعالتر پیشرفت کنند، که شامل بازسازی محدوده حرکت و تقویت است.

اولتراسوند

 اولتراسوند یک شیوه درمانی گرمای عمیق است که در گرم کردن بافت مفاصل عمیق بسیار موثر است. مشخص شده است که در بهبود غیرضروری بودن بافت همبند مفید است که کشش را آسان می‌کند. این به شرایط التهابی حاد اشاره ندارد که در آن ممکن است پاسخ التهابی را تشدید کند و معمولا هنگامی که به طور جداگانه استفاده می‌شود تنها می‌تواند مزایای کوتاه مدت داشته باشد. شاید بهتر باشد از آن برای بهبود محدودیت‌های دامنه حرکت ستون فقرات مجزا از هم به دنبال درد حاد یا عود کننده قسمت پایین کمر به عنوان کمک به آسان کردن تحرک بافت نرم و کشش مدید توسط یک درمانگر دستی ماهر استفاده شود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک درمان است که برای بیش از 40 سال در زمینه‌های مختلف پزشکی استفاده شده است. این شامل استفاده اوزن به بیمار برای درمان عارضه‌های مختلف است. مزایای اصلی آن عبارتند از: تحریک گلبول‌های سفید خون و، از این رو، افزایش محافظت‌های طبیعی بدن؛ تشخیص سلول‌های جهش یافته‌ای که می‌توانند باعث سرطان یا بیماری‌های خود ایمنی شوند؛ و افزایش انتشار اکسیژن در گلبول‌های قرمز. این همچنین به عنوان یک میکروب کش، برطرف کننده‌ی قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها عمل می‌کند.
این روش را می‌توان برای دیسک‌های لیز خورده (از جمله دیسک‌های فتق کمر و گردن) و به عنوان درمان برای مشکلات آرتروز و دردهای موضعی اعمال کرد. در این موارد، اوزون تزریق شده به داخل ماهیچه‌های پیش‌مهره‌ای، محصولات سمی که سبب ایجاد دیسک شکسته شده و تولید التهاب عصبی شده‌اند را خنثی می‌کند. اگر به داخل دیسک تزریق شود، حجم مواد فتق را کاهش می‌دهد.

درمان پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت یک روش ویژه مورد استفاده برای درمان درد است. این کار با کشیدن خون بیمار انجام می‌شود و سپس خون در یک سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که به سرعت برای جدا کردن سلولها می‌چرخد. هنگامی که سلول‌های غنی از پلاکت جدا شدند، در نواحی دردناک بیمار تزریق می‌شوند. مزیت کلی روش پلاسمای غنی از پلاکت این است که قادر به التیام بخشیدن و ترمیم بافت‌های آسیب دیده و مفاصل می‌باشد. اگر مسیرهای جدیدی را برای زندگی بدون درد در نظر می‌گیرید، پلاسمای غنی از پلاکت ممکن است راه حل شما باشد.
مشکلات زیادی وجود دارند که این درمان می‌تواند برایشان مفید باشد. برخی از این مشکلات عبارتند از: آرتروز (آرتروز)، درد قسمت پایین کمر، تاندونیت، دیسک کمر، آسیب‌های ورزشی، درد عصب سیاتیک، زانو درد (درد زانو)، درد شانه (درد شانه)، رباط‌های پاره شده و مشکلات ساکرویلیاک.

درمان جراحی درد قسمت پایین کمر

فرآیند عمل جراحی آخرین گزینه است و تنها پس از اینکه علائم به درمان غیر جراحی جواب نمی‌دهند، انجام می‌شود. برخی از نواقص شدید برای به حداقل رساندن عوارض شدید با استفاده از جراحی حداقل تهاجمی نیاز به مداخله جراحی دارند.
•    دیسککتومی برای درمان کمر درد از طریق جراحی برای حذف جزئی از دیسک بین مهره‌ای مفید است.
•    لامینکتومی یک فرآیند حذف قوس استخوان یا تیغه لامینا یک مهره است.
•    جراحی فیوژن ستون فقرات شامل ایجاد مفاصل بین دو یا چند ناحیه مهره به یک ساختار تک است. هدف متوقف کردن حرکت 2 استخوان و به حداقل رساندن درد کمر توسط ارائه پشتیبانی اضافه است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست