درمان بیماری تنیس البو و التهاب در تاندون و درد در قسمت خارجی آرنج

تنیس البو مشکلی است که درد در قسمت خارجی آرنج ایجاد می‌شود. تنیس البو اغلب به دلیل کشیدگی بیش از حد، ایجاد شده و منجر به آسیب تاندون‌های اطراف آرنج می‌شود. در بسیاری از افراد، علائم با گذشت زمان فقط با متوقف کردن فعالیت‌هایی که این علائم را ایجاد می‌کنند، بهبود می‌یابد. داروهای مسکن ممکن است تا زمانی که این مشکل برطرف می‌شود، به رفع این درد کمک کند. تزریق استروئید نیز درد را برای مدت کوتاهی تسکین می‌دهد. با این وجود، اغلب این درد بازمی‌گردد. فیزیوتراپی یک گزینه درمانی دیگر است.اگر علائم ادامه داشته باشد، گاهی اوقات درمان‌های دیگر بکار گرفته می‌شود.

علت تنیس البو چیست؟


محل درد تنیس البو در جایی است که تعدادی از تاندون‌ها از عضلات بازو به استخوان اطراف آرنج متصل می‌شود. تصور می‌شود که این درد به دلیل ورم یا ضخیم شدن تاندون‌ ایجاد شده، که سرانجام منجر به ساییدگی می‌شود. این آسیب معمولاً به علت استفاده بیش از حد از عضلات بازو در حرکات تکراری مانند  فشردن لباس یا کارهای دستی (بخصوص با حرکات چرخشی مانند استفاده از پیچ‌گوشتی ) ایجاد می‌شود.

بازی تنیس یا دیگر ورزش‌هایی که از راکت استفاده می‌شود، همچنین می‌تواند منجر به آسیب‌های تاندون شود. با این وجود علی‌رغم اینکه این بیماری، آرنج تنیس بازان نامیده می‌شود، از هر 100 مورد، 5 مورد آن به علت ورزش‌های راکت‌دار رخ می‌دهد. در بیشتر افراد، تنیس البو بر بازویی که با آن می نویسید (بازوی غالب شما) اثر می‌گذارد.

تنیس البو چیست و علائم آن چگونه است ؟


 در بیشتر افرادی که دچار تنیس البو می‌شوند، درد فقط زمانی رخ می‌دهد که آنها از بازو و مچ دست بویژه برای حرکات چرخشی مانند چرخاندن دستگیره در یا باز کردن درب شیشه مربا، استفاده می‌کنند. با این وجود، درد در اکثر افراد دائمی است؛ حتی در زمان استراحت نیز درد وجود دارد و بر خواب فرد نیز اثر می‌گذارد. این درد ممکن است از قسمت بازوی شما به سمت پایین در مچ دست نیز کشیده شود. ممکن است در دست گرفتن اشیایی مانند چاقو یا چنگال، فنجان یا خودکار، یا صاف کردن کامل بازوی خود دچار مشکل شوید. برخی افراد نیز در بازوی آسیب دیده احساس خشکی دارند. آرنج گلف‌بازان به مشکل مشابهی گفته می‌شود که دردی را در اطراف قسمت داخلی ارنج شما ایجاد می‌کند.

چه کسانی به تنیس البو مبتلا می‌شوند؟

چه کسانی به تنیس البو مبتلا می‌شوند؟

بین 1 تا 3 نفر از هر 100 نفر به آرنج تنیس‌بازان دچار می‌شوند. این بیماری عمدتاً افرادی را بین سنین 40 تا50 سال و بطور برابر در زنان و مردان تحت تاثیر قرار می دهد. اگه عضلات بازوی شما در شرایط مناسبی نباشد، احتمال اینکه  دچار بیماری تنیس البو شوید، وجود دارد. به عنوان مثال، اگر شما بطور ناگهانی در تعطیلات، زیاد تنیس بازی کنید، یا جایی را رنگ بزنید یا کارهای باغبانی انجام دهید، در حالی که به انجام فعالیت‌هایی شدید با بازو عادت نداشتید، به این مشکل دچار خواهید شد. با این حال، حتی اگر شما به انجام کارهای سنگین عادت دارید، با انجام بیش از حد این کار، ممکن است به تاندون آسیب وارد کنید. افرادی مانند نجار و بنا که کارهایشان شامل فعالیت‌های چرخشی و محکم گرفتن اشیاء است، مستعد ابتلا به تنیس البو هستند. با این وجود، گاهی اوقات سخت است که به یک اتفاق مشخص که منجر به شروع علائم شما می‌شود ، اشاره کرد. این بیماری در برخی افراد با هیچ دلیل ظاهری و بدون هیچ استعمال مفرط قبلی یا آسیب به بازو ایجاد می‌شود.

آرنج تنیس‌بازان چگونه تشخیص داده می‌شود؟


آرنج تنیس‌بازان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 پزشک شما معمولاً می‌تواند با پرسیدن از علائم و با معاینه بازوی شما ، تنیس البو را تشخیص دهد. شما معمولاً هنگامی که پزشک قسمت خارجی آرنج را معاینه می‌کند، احساس درد خواهید داشت. پزشک ممکن است همچنین از شما بخواهد که مچ خود را به شکل خاصی حرکت دهید، که اینکار معمولاً باعث ایجاد درد خواهد شد. معولاً برای تشخیص تنیس البو نیازی به آزمایش نیست.با این وجود، اگر بعد از مدتی مشکل تنیس البو در شما بهبود نیافت، پزشک ممکن است شما را به متخصص ارجاع دهد. متخصص ممکن است درخواست آزمایش اشعه ایکس یا ام‌آر‌آری بدهد.

روش‌های درمانی تنیس البو چیست؟


در اینجا چند استراتژی را که ممکن است به شما در پیشگیری از آسیب بیشتر به تاندون، تسکین درد و التهاب، و برگشت و حفظ عملکرد کمک می‌کند، بیان می‌کنیم.

تغییر فعالیت‌هایی که باعث ایجاد علائم می‌شود

شما متوجه خواهید شد که چه حرکاتی باعث ایجاد درد شده و باید سعی کنید تا جایی که ممکن است از انجام این حرکات خودداری کنید. درد معمولاً با بلند کردن، گرفتن یا حرکات چرخشی روی بازوی آسیب‌دیده بدتر می‌شود.

 • دوری از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد درد می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند تاندون آسیب دیده بهبود یابد. در برخی افراد، تنها تغییر فعالیت‌ها و قطع حرکات تکراری بازو یا دست، می‌تواند برای بهبود تنیس البو کافی باشد.
 • اگر احساس می‌کنید که شغل شما ممکن است منجر به ایجاد تنیس البو شود، نیاز دارید که با پزشک‌تان یا با رییس‌تان صحبت کنید. ممکن است وظیفه متفاوتی برای شما وجود داشته باشد که بتوانید در محل کار انجام دهید، در حالی که مشکل تنیس البو نیز بهبود یابد. همچنین توصیه می‌شود که شخص به طور منظم در فواصل مشخص حین کار کردن، استراحت کند.

تسکین درد

داروهای مسکنی مانند پاراستامول با و بدون اضافه کردن کدئین، ممکن است مفید باشند. همچنین داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن معمولاً برای کاهش درد تنیس البو مصرف می‌شود. برخی از داروهای ضدالتهاب نیز به شکل کرم یا ژل هستند که می‌توانید بروی بازوی دردناک خود مالش دهید. این داروها نسبت به داروهایی که بصورت خوراکی مصرف می‌شود، عوارض جانبی کمی ایجاد می‌کنند. انواع متنوعی از این داروها وجود دارد که می‌توانید بخرید یا که پزشک برای شما تجویز کند.

با این حال، شواهد نشان می‌دهد که این داروهای مسکن به بهبودی این مشکل در دراز مدت کمک نمی‌کند. خطر عوارض جانبی در این داروها نیز وجود دارد.

یخ درمانی

گاهی اوقات اگر شما دچار مشکل آرنج تنیس‌بازان شده باشید، یخ می‌تواند کاهش دهنده درد خوبی باشد. یک بسته یخ (مانند یک بسته نخود منجمد شده که در حوله پیچیده‌اید) را به مدت ده دقیقه و دو بار در روز  روی ناحیه حساس قرار دهید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیفیزیوتراپی1

شواهد نشان می‌دهد که فیزیوتراپی در درمان تنیس البو مفید است. فیزیوتراپ ممکن است از تکنیک‌هایی مانند طب سوزنی  ، ماساژ ، لیزر درمانی و اولتراسوند درمانی و همچنین ورزش برای درمان آرنج تنیس‌بازان استفاده می‌کند. بطور قطع نمی‌توان گفت که کدام یک از این درمان‌های فیزیوتراپی بهتر از دیگری است.

مطالعات نشان می‌دهد که فیزیوتراپی ممکن است به اندازه تزریق استروئید در کاهش درد در کوتاه مدت (شش هفته اول) مؤثر نباشد. اما در دراز مدت ممکن است بهتر از تزریق استروئید باشد. با این حال، ممکن است برای جلسه درمانی فیزیوتراپی مدتی منتظر بمانید.

آرنج‌بند و اسپلینت

آرنج‌بند و اسپلینت

این روش شامل استفاده از بازوبند یا بانداژ مخصوص است. این روش ممکن است به ساپورت و محافظت از آرنج شما تا زمانی که علائم برطرف می‌شوند کمک کند. گزینه دیگر می‌تواند استفاده از اسپلینت مچ باشد که ممکن است با استراحت دادن به عضلاتی که روی بازو قرار دارند، به کاهش درد کمک کند. استفاده از ساپورت‌هایی مانند این و فیزیوتراپی به طور همزمان ممکن است در کاهش علائم در دراز مدت مؤثرتر باشد.

تزریق استروئید

تزریق استروئید

اگر اقدامات فوق مؤثر نبود، یا اگر درد به حدی شدید است که استفاده از بازو برای شما سخت است، تزریق استروئید در ناحیه دردناک آرنج ممکن است درد را کاهش دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که تزریق استروئید می‌تواند در کاهش درد در کوتاه مدت مفید باشد، اما این درد ممکن است در بیشتر افراد دوباره برگردد. در یک بررسی، میزان موفقیت کوتاه مدت(شش هفته‌) برای تزریق استروئید بیشتر از فیزیوتراپی یا انتظار برای رفع درد، بود. گرچه در دراز مدت (یک سال) میزان موفقیت  فیزیوتراپی و انتظار برای رفع درد نسبت به تزریق‌ها بیشتر است. مزایای کوتاه مدت ممکن است تضمین کافی برای تزریق باشد،  به عنوان مثال برای دانش‌آموزی که آزمون مهمی در پیش دارد.

شاک‌ویو درمانی

شاک‌ویو درمانی

شاک‌ویو درمانی با استفاده از امواج صوتی با انرژی بالا، گاهی اوقات در درمان تنیس البو بکار‌ می‌رود. یک وسیله مخصوص به امواج صوتی اجازه می‌دهد تا از طریق پوست در اطراف آرنج شما به ناحیه آسیب‌دیده برسد. گاهی چون شاک ویو ممکن است دردناک باشد، بی‌حسی موضعی نیز استفاده می‌شود.یک یا چند جلسه درمانی مورد نیاز است.

شاک ویو درمانی روشی مطمئن است اما هنوز بطور قطع مشخص نشده است که تا چه حد در درمان این مشکل مؤثر است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. و این بدین معنی نیست که این روش درمانی نباید بکار گرفته شود، اما باید درباره مزایا و خطرات آن بطور کامل با پزشک صحبت کنید.

احتمال کمی برای عوارض جانبی وجود دارد که شامل قرمزی کوتاه مدت روی پوست، ورم در ناحیه تحت درمان و درد در طول درمان است. به نظر می‌رسد که ممکن است (بندرت) خطر پارگی (قطع) تاندون در اطراف آرنج وجود داشته باشد.

تزریق خون اتولوگ

تزریق خون اتولوگ

این روش بطور کلی تنها زمانی در نظر گرفته می‌شود که دیگر روش‌های درمانی مؤثر نباشند. هنوز مشخص نیست که این درمان تا چه حد مؤثر بوده و به تحقیقات بیشتری نیاز است. باید قبل از درمان در خصوص مزایا و خطرات احتمالی با پزشک مشورت کنید.

خون از شما گرفته می‌شود و سپس به ناحیه اطراف تاندون‌های آسیب‌دیده در آرنج تزریق می‌شود. تصور می‌شود که این خون به بهبود تاندون‌ها کمک می‌کند. یک بی‌حسی موضعی اغلب برای کاهش درد در حین درمان استفاده می‌شود. چندین جلسه درمانی مورد نیاز است. ممکن است شما پس از درمان از یک اسپلینت استفاده کرده و اغلب به شما فیزیوتراپی توصیه می‌شود.

مشکلات احتمالی با این روش درمانی شامل درد، کبودی، آسیب به دیگر ساختارهای نزدیک تاندون (مانند عصب یا رگ‌های خونی) و عفونت است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

شواهد نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس به عضلات بازو راهی مؤثر در درمان آرنج تنیس‌بازان است. گرچه به مدت چند ماه پس از تزریق، قادر نخواهید بود تا انگشت سوم و چهارم خود را حرکت دهید. از این رو این درمان تنها در موارد بسیار شدید در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال ممکن است اگر علائم برای جراحی مناسب نباشد، از این روش استفاده شود. در این مورد، ممکن است شما را از انجام عمل نجات دهد.

جراحی

جراحی

اگر علائم تنیس البو برای مدتی ادامه داشته باشد، و باعث ناراحتی فرد شود، یک متخصص ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد. در این عمل جراحی رایج برای کاهش علائم، بخش آسیب دیده تاندون را برمی دارند. تنها تعداد کمی از افراد برای تسکین علائم به جراحی نیاز دارند.

آیا ورزش می‌تواند به بیماران تنیس البو کمک کند؟


همیشه قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید. مهم است که یک ارزیابی کامل برای دوری از آسیب‌های جدی مانند پارگی عضلات یا تاندون انجام داده شود.

تا زمانی که التهاب برطرف نشده است، فعالیتی را آغاز نکنید، چرا که ممکن است باعث تشدید این مشکل شود. اگر درد پس از انجام فعالیت، بازگردد، استراحت کرده و روی آرنج و بازو یخ گذاشته و با یک فیزیوتراپ یا کاردرمانگر برای اطمینان از انجام صحیح ورزش‌ها مشورت کنید.

اغلب، تغییر روش انجام فعالیت‌های روزانه می‌تواند به کاهش علائم کمک کند و درمانگر شما می‌تواند تعیین کند که چه حرکاتی ممکن است باعث ایجاد درد شود.

مشت کردن دست مشت کردن دست

نیروی ضعیف در گرفتن اجسام از علائم شایع تنیس البو است. تقویت عضلات بازو برای بهبود قدرت گرفتن اجسام می‌تواند به بهبود توانایی در انجام فعالیت‌های روزانه کمک کند.

 • پشت یک میز نشسته و بازوی خود را روی میز قرار دهید.
 • یک حوله پیچیده شده یا یک توپ کوچک را در دست بگیرید.
 • حوله را در دست فشرده و به مدت 10 ثانیه نگه دارید.
 • آن را رها کرده و این ورزش را ده باز تکرار کنید. دست خود را تغییر داده و برای بازوی دیگر این حرکت را انجام دهید.

حرکت سوپینیشن (کف دست رو به بالا) با دمبل

حرکت سوپینیشن (کف دست رو به بالا) با دمبل

عضله سوپیناتور، عضله بزرگ بازو است که به آرنج متصل است. این عضله مسئول چرخش کف دست به سمت بالا است و اغلب در حرکاتی که باعث تنیس البو می‌شود دخالت دارد.

 • روی یک صندلی نشسته و یک دمبل 1 کیلوگرمی را بطور عمودی در دست بگیرد، در حالی که آرنج شما روی زانو قرار دارد.
 • اجازه دهید که وزن دمبل به چرخش بازو به سمت خارج کمک کند و کف دست به سمت بالا باشد.
 • دست را در جهت دیگر بچرخانید تا زمانی که کف دست به سمت پایین باشد.
 • این حرکت را برای هر طرف 20 بار انجام دهید.
 • سعی کنید که حرکت را تنها در قسمت پایین بازو انجام دهید، و قسمت بالای بازو و آرنج را ثابت نگه دارید.

کشش مچ

کشش مچ

عضلات بازکننده مچ دست، گروهی از عضلات هستند که مسئول خم شدن مچ هستند، مانند زمانی که دست را برای علامت توقف تکان می‌دهیم. این عضلات کوچک که به آرنج متصل هستند، بخصوص در ورزش‌های راکت دار، اغلب بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • روی یک صندلی نشسته و یک دمبل یک کیلوگرمی را در دست گرفته، درحالی که کف دست شما به سمت پایین قرار دارد، آرنج خود را به آرامی روی زانو قرار دهید.
 • کف دست خود را به سمت پایین بگیرید، مچ خود را با پیچاندن آن به سمت بدن خود، بکشید.اگر این کار برای شما سخت است ، این حرکت را بدون دمبل انجام دهید.
 • به حالت اولیه برگردید و این حرکت را 10 بار برای هر طرف انجام دهید.
 • سعی کنید این حرکت فقط مچ دست را درگیر کند و بقیه قسمت‌های بازو ثابت بماند.

خم شدن مچ دست

خم شدن مچ دست

      عضلات فلکسور یا خم کننده مچ دست، گروهی از عضلاتی است که برخلاف عضلات باز کننده مچ دست عمل می‌کند. این عضلات کوچک که به آرنج متصل هستند، در صورت استفاده بیش از حد منجر به درد و التهاب می‌شود.

 • روی یک صندلی نشسته و یک وزنه 1 کیلوگرمی را در دست گرفته در حالی که کف دست شما رو به بالا است و آرنج شما به آرامی روی زانو قرار گرفته است.
 • کف دست را رو به بالا نگه دارید، مچ را با چرخاندن آن به سمت بدن خود خم کنید.
 • به حالت اولیه برگردید و این کار را برای هر طرف 10 بار انجام دهید.
 • سعی کنید که این حرکت را فقط به مچ دست محدود کرده و بقیه قسمت‌های بازو را ثابت نگه دارید.

پیچاندن حوله

پیچاندن حوله

 • روی یک صندلی نشسته و یک حوله را با هر دو دست بگیرید، در حالی که شانه‌ها را شل کرده‌اید.
 • با هر دو دست در جهت مخالف حوله را بپیچانید، مثل زمانی که آن ‌را می‌چلانید.
 • این کار را 10 بار تکرار کرده و سپس در جهت مخالف نیز 10 بار اینکار را انجام دهید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

مقالات مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست